Platforma WinTel z ambicjami serwera klasy średniej

11 kwietnia br. swoją polską premierę miał nowy serwer IBM - eServer xSeries 440. Nowa jakość w tym przypadku ma polegać na tym, że pojawił się serwer platformy WinTel (Windows plus Intel), który przypomina bardziej unixową maszynę klasy średniej, a nie typowy 32-bitowy intelowski serwer PC.

Świat pędzi do przodu i producenci wprowadzają często na rynek nowe rozwiązania reklamując je sloganem, że mamy do czynienia z nową jakością. Tak właśnie ma się sprawa z eServer xSeries 440, który miał w Polsce swoją premierę prasową 11 kwietnia br.

Nowa jakość w tym przypadku ma polegać na tym, że pojawił się serwer platformy WinTel (Windows plus Intel), który przypomina bardziej unixową maszynę klasy średniej, a nie typowy 32-bitowy intelowski serwer . Produkt jest adresowany do małych i średnich firm (100-200 stanowisk pracy), których nie stać na zakup drogiego systemu uniksowego klasy "midrange", a chcieliby mieć do dyspozycji serwer oferujący niewiele mniejszą moc i podobne funkcje.

Zobacz również:

IBM twierdzi, że xSeries 440 można porównać do systemu klasy średniej, ponieważ zastosowano w niej następujące rozwiązania: architektura Enterprise X-Architecture (bardzo wydajna dzięki zastosowaniu chipsetu IBM XA-32 i umożliwiająca modułową rozbudowę systemu do komputera 16-procesorowego), bufor poziomu L4 (co zwiększa wydajność systemu o 20 proc.), ochrona pamięci RAM (technologie Actice Memory, Chipkill i ProteXion) i zaawansowane oprogramowanie zarządzające jednostką (IBM Director), oraz system diagnostyczny oparty na technologii eLiza. IBM ma duże doświadczenie w projektowaniu oprogramowania automatycznie diagnozującego pracę serwera i powiadamiającego administratora o awariach oraz możliwych zagrożeniach. Przykładem tego jest maszyna xSeries 440, w której zastosowano specjalny procesor serwisowy.

Serwer jest produkowany w obudowie przystosowanej do instalowania w szafie (wysokość 4U) i można w nim instalować od 2 do 8 (w przyszłości do 16) procesorów Intel Xeon MP. Mogą to być procesory taktowane zegarem 1,4 lub 1,5 lub 1,6 GHz. Procesory Intel Xean MP są oparte na mikroarchitekturze NetBurst i technologii Hyper-Threading, dzięki której serwer "widzi" nie tylko fizyczne, ale i logiczne procesory (jeden procesor fizyczny reprezentuje wtedy dwa procesory logiczne).

Większość podstawowych elementów serwera jest dublowana (nadmiarowość). Można je wymieniać na gorąco. Użytkownik ma do dyspozycji sześć gniazd PCI-X, interfejs sieciowy Broadcom 10/100/100 zintegrowany z płytą główną i kontroler dysków Dual Ultra160 SCSI (opcjonalnie adapter RAID SCSI ServerRAID).

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to każdy moduł zawierający 4 procesory ma 16 gniazd DIMM, w których można zainstalować do 32 GB pamięci SDRAM. Pamięć masowa może mieć maks. pojemność 146,8 GB. IBM zadbał też o tych użytkowników, którzy są zainteresowani technologią partycjonowania. I tak użytkownik może eksploatować serwer jako pojedynczy system lub uruchomić go w dowolnej kombinacji dwóch systemów operacyjnych: Microsoft Windows i Linux z pojedynczą konfiguracją SMP zawierającą od 4 fizycznych do 64 wirtualnych partycji. Umożliwia to oprogramowanie VMware ESX Server.

Serwer może pracować pod następującymi systemami operacyjnymi: Windows 2000 Server/Advanced Server/Datacenter Server, Windows NT 4.0 Enterprise Edition, RedHat Linux 7.2, SuSE Linux 7.3 i Novell NetWare 6.0. IBM informuje, że produkt będzie dostępny na rynku polskim w trzech wersjach, z procesorami Intel Xeon MP: 1,4 GHz (cena - w podstawowej konfiguracji 18 743 USD), 1,5 GHz (22 506 USD) i 1,6 GHz (29 806 USD).


TOP 200