Platforma Azure - jak tworzyć i uruchamiać aplikacje, i jakie to daje korzyści?

Dariusza Piotrowskiego, dyrektora działu Developer & Platform Group, zapytaliśmy o to, jak działa i jakie korzyści daje platforma Microsoft Azure, umożliwiająca tworzenie i użytkowanie aplikacji przetwarzanych w chmurze.

Platforma Azure - jak tworzyć i uruchamiać aplikacje, i jakie to daje korzyści?

Czym jest platforma Azure?

Posłużę się analogią do komputera. W komputerze mamy współdziałające ze sobą: sprzęt, system operacyjny i aplikacje. W przypadku chmury budowa jest podobna. Rolę sprzętu pełni infrastruktura, systemu operacyjnego - platforma Azure, a aplikacje to usługi dostępne w chmurze. Moc obliczeniowa pochodzi z centrum danych, którą zarządza platforma, a przestrzeń magazynowania udostępniana jest za pośrednictwem SQL Azure. Zarządzanie to domena komponentu o nazwie Azure AppFabric, służącego do kontroli zarządzania i do komunikacji.

W komputerze mamy współdziałające ze sobą: sprzęt, system operacyjny i aplikacje. W przypadku chmury budowa jest podobna. Rolę sprzętu pełni infrastruktura, systemu operacyjnego - platforma Azure, a aplikacje to usługi dostępne w chmurze.

Jakie korzyści daje platforma Azure?

Można przyjąć, że korzyści z chmury to także korzyści z platformy Azure. Dzięki aplikacjom można elastycznie zwiększać zasoby lub je uwalniać. Wykorzystując w Microsoft wszystkie moce obliczeniowe dostępne dla nas w centrach danych na całym świecie, praktycznie nie natkniemy się na ograniczenia związane z mocą obliczeniową serwerów. Mechanizm Content Distribution Network dba o to, aby każde centrum danych było obciążone równomiernie, a jeżeli w którymś momencie dojedziemy do progów ostrzegawczych związanych z wydajnością zasobów w jednym z nich, to system zarządzania pozwala przekierować część obliczeń do mniej obciążonego centrum danych. Mając do dyspozycji wiele takich ośrodków na całym świecie, można też łatwiej bilansować szczyty obciążenia, zdarzające się w jednym regionie geograficznym, poprzez wykorzystanie centrów danych, które aktualnie nie pracują najintensywniej.

Zobacz również:

  • Hybrydowy klucz do cyfrowej zmiany. Podcasty Computerworld TOP 200.
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą
  • Czym jest MSP? O strategicznym outsourcingu usług IT

Chmura, a właściwie Azure jest też receptą na wiele typowych i nietypowych scenariuszy rozwoju biznesu. Jeżeli projekt się powiedzie, to czeka go wzrost ekspotencjalny - nie tylko przychodów, ale także wykorzystywanych zasobów obliczeniowych. Jeśli działanie aplikacji biznesowej charakteryzuje sezonowość, podczas której ilość potrzebnych zasobów raz rośnie, raz maleje, wówczas chmura także potrafi się łatwo dostosować do tej sytuacji. Gdy potrzebna jest moc obliczeniowa "na żądanie"- np. na tydzień testów - wówczas chmura również nam to zapewni bez konieczności zakupu całej infrastruktury serwerowej - wystarczy zamówić usługę na wymagany czas. Elastyczność przydzielania zasobów i dość duży ich zasób oraz różnorodność geograficzna gwarantują równoważenie obciążenia. Dopiero w takiej skali widać jak duże korzyści może przynieść przetwarzanie w chmurze na platformie Azure. W efekcie, jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki związane z kosztami (serwery, oprogramowanie, koszty energii elektrycznej i koszty chłodzenia), czyli TCO - chmura pokazuje swoją przewagę nad tradycyjnym podejściem do przetwarzania.

Liczba firm i programistów, która zaczęła już zdobywać wiedzę na temat programowania i budowy aplikacji na platformie Azure, rośnie w tempie lawinowym. Z entuzjastycznym przyjęciem spotkaliśmy się podczas październikowego Microsoft Technology Summit w Warszawie.

Jakie korzyści daje Azure od strony usługobiorcy?

Od strony usługobiorcy to przede wszystkim niższe koszty utrzymania całej infrastruktury IT, niższe koszty rozbudowy i wysoka skalowalność, która także przynosi wymierne korzyści biznesowe. Oczywiście, to, jakie korzyści daje Azure, należy zawsze oceniać indywidualnie poprzez szczegółową analizę wydatków inwestycyjnych i operacyjnych wykonaną z pomocą konsultantów. Ceny w Polsce określane są w euro, co wynika z tego, że całość rozliczeń obecnie prowadzona jest przez oddział Microsoft w Irlandii. Nie zmienia to oczywiście nic z punktu widzenia użytkownika końcowego, który wsparcie i pomoc techniczną otrzymuje z polskiego oddziału i w języku polskim.

Czy przed rozpoczęciem płatnego korzystania z platformy Azure jest możliwość jej przetestowania?

Jednym z modeli płatności jest tzw. Introdactory Special - specjalna oferta dla firm chcących zapoznać się z możliwościami platformy Azure. Umożliwia ona m.in. udostępnienie 25 godzin obliczeniowych bezpłatnie i 0,5 TB przestrzeni na niewielką instancję SQL Azure.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200