Platforma Azure - jak tworzyć i uruchamiać aplikacje, i jakie to daje korzyści?

Czy aplikacje na platformie Azure mogą działać jedynie w microsoftowym środowisku .NET?

Aplikacje w chmurze dla Azure mogą być pisane w większości popularnych obecnie języków, czyli m.in. w PHP lub Javie. Co ciekawe, do istniejącej już aplikacji można dopisać nowe moduły bądź rozszerzenia, posługując się kodem działającym w środowisku Azure, i ta część może działać w chmurze. Mamy więc pełną dowolność - albo pozostać przy dotychczasowym modelu działania aplikacji, czyli "on-premise", albo całkowicie przenieść się w chmurę, pisząc nową aplikację na platformę Azure, albo rozbudować już działającą aplikację o moduły funkcjonujące w chmurze.

Ceny naszych usług cloud computing w Polsce określane są w euro, co wynika z tego, że całość rozliczeń obecnie prowadzona jest przez oddział Microsoft w Irlandii. Nie zmienia to oczywiście nic z punktu widzenia użytkownika końcowego, który wsparcie i pomoc techniczną otrzymuje z polskiego oddziału i w języku polskim.

Azure to rozwiązanie dla aplikacji działających w chmurze publicznej, a co dla tych, którzy chcą tworzyć oprogramowanie pracujące w chmurze prywatnej?

Zobacz również:

Dla tych, którzy chcą tworzyć rozwiązania dla chmury prywatnej, gotowa jest taka oferta, ale nie jest to na dzień dzisiejszy dokładna kopia Azure. Prywatną chmurę Microsoftu definiuje dziś programowanie do zawansowanej wirtualizacji Windows Server 2008 R2, Dynamic Data Center, mechanizmy Security and Identity oraz zarządzanie poprzez System Control Management. Z tej pełnej oferty skorzystało z powodzeniem wielu naszych klientów.

Czy można przyjąć, że Azure to rozwiązanie do tworzenia usług w chmurze przygotowane z myślą o specjalistach od technologii Microsoft?

Przeciwnie, Azure jest ofertą dla partnerów, którzy mogą posługiwać się różnymi technologiami (.NET, PHP, Java, Python, Ruby) i różnymi językami programowania. Platforma składa się z Windows Azure (moc obliczeniowa, przestrzeń magazynowa na dane, mechanizmy zarządzania), SQL Azure (dane relacyjne, zarządzanie) oraz Windows Azure AppFabric, służącego do komunikacji w ramach platformy i do zarządzania oraz kontroli dostępu. Moc obliczeniowa dostępna jest w postaci prekonfigurowanych instancji maszyn wirtualnych. Każda z nich pozwala na uruchomienie jednej lub więcej ról, które są trybami pracy maszyn wirtualnych - web (ASP.NET) i worker (każdy rodzaj platformy). Mechanizm zarządzania ma wbudowane rozwiązania do wyrównywania obciążenia ruchu (load balancing). Dzięki udostępnionemu API możliwe jest wykorzystanie mechanizmów kontroli dostępu do celów monitorowania użytkownika lub rejestracji własnych zdarzeń.

Jednym z modeli płatności jest tzw. Introdactory Special - specjalna oferta dla firm chcących zapoznać się z możliwościami platformy Azure. Umożliwia ona m.in. udostępnienie 25 godzin obliczeniowych bezpłatnie i 0,5 TB przestrzeni na niewielką instancję SQL Azure.

Czy znając dobrze programowanie w jednym z popularnych języków, np. Java, PHP, można od razu przystąpić do tworzenia aplikacji na platformę Azure?

Azure to nowy styl programowania i trzeba się go nauczyć. Na początek, jako wprowadzenie proponuję przeczytanie książki "Windows Azure, Platforma Cloud Computing dla programistów" - można ją kupić u naszego Partnera na stronie www.ksiazki.promise.pl i w specjalistycznych księgarniach.

Warto jednak pamiętać, że platforma nie wymaga wyższych umiejętności programowania, wystarczy przestawić się i zmienić nieco styl tworzenia kodu. W zdobywaniu wiedzy na temat programowania w Azure pomocne są także szkolenia: Akademia Azure, czyli oferta treningów dostępna na naszej stronie.


TOP 200