Plany KIR na najbliższe lata

Dzisiaj (22 listopada) Krajowa Izba Rozliczeniowa obchodzi dziesiątą rocznicę istnienia. Izba ogłosiła plany na kolejne lata. Do końca 2002 r. KIR zamierza praktycznie wyeliminować obieg dokumentów papierowych w rozliczeniach międzybankowych.

Przez Krajową Izbę Rozliczeniową codziennie przechodzą transakcje międzybankowe o wartości 20 mld zł. Już dzisiaj 96% transakcji (pod względem ich wartości) rozliczanych jest elektronicznie w systemie Elixir. I to pomimo, że wszystkie banki korzystają z niego zaledwie od 3 lat.

<B>Mniej papieru</B>

Od stycznia 2003 r. aż 98% transakcji w KIR będzie przeprowadzanych drogą elektroniczną. Już teraz ponad 1 mln dokumentów papierowych dziennie przetwarzanych jest za pośrednictwem systemu Imbir na komunikaty Elixir. Na początku 2002 r. ma być to ok. 3 mln dokumentów. Ograniczenie rozliczeń papierowych ułatwić ma także upowszechnienie nowych form płatności, m.in. polecenia zapłaty (direct debit). "Tę formę płatności można stosować do dokonywania stałych opłat za gaz, prąd czy czynsz. Zachęcać do korzystania z niej będą także operatorzy telekomunikacyjni m.in. Telekomunikacja Polska SA i Polkomtel SA" - mówi Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Zobacz również:

Czas rozliczenia transakcji międzybankowej w KIR jest jednym z najkrótszych w Europie, przekonują przedstawiciele Izby. Jest to jeden dzień dla systemu Elixir i dwa dni dla Sybir, który rozlicza transakcje dokonywane za pośrednictwem dokumentów papierowych.

<B>Internet i e-podpis</B>

Jednym z planów rozwoju Krajowej Izby Rozliczeniowej do 2005 r. jest zastosowanie Internetu. Być może w niedalekiej przyszłości transakcje przelewów zlecane przez klientów korzystający z systemów bankowości internetowej mogłyby być wprowadzane bezpośrednio do systemu Elixir. "Trwają rozmowy na ten temat z polskimi bankami" - mówi Tadeusz Ołdakowski.

KIR jest także jedną z pierwszych instytucji, która oferuje w Polsce usługi podpisu elektronicznego. System certyfikacji kluczy Szafir działa w Izbie od lipca br. Certyfikaty Krajowej Izby Rozliczeniowej otrzymują banki i ich najwięksi klienci. Nie wiadomo jeszcze jaką rolę będzie pełnić Izba po wprowadzeniu ustawy o podpisie elektronicznym.

<B>NBP powyżej miliona</B>

KIR obsługuje tzw. zlecenia detaliczne. Pozostałe rozlicza Narodowy Bank Polski. Już wkrótce jednak NBP ma przejąć obsługę wszystkich transakcji powyżej 1 mln zł. Będą one obsługiwane za pośrednictwem systemu Sorbnet działającego w tym banku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200