Plan Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 - informatyzacja administracji

Miarą realizacji tego zadania będzie:

  • Liczba procesów biznesowych umieszczonych w repozytorium na ePUAP - zwiększenie ich liczby do 100%, generujących 80% pism od obywateli lub przedsiębiorców do administracji publicznej (odpowiada MSWiA).
  • Zwiększenie odsetka urzędów korzystających z elektronicznego zarządzania dokumentacją z 48% do 90% (MSWiA).
  • Zwiększenia odsetka zawiadomień w postaci elektronicznej przesyłanych między urzędami prowadzącymi EGiB a sądami prowadzącymi KWz 0% do 45% (GUGiK).

Uwspólnienie zasobów informacyjnych, danych referencyjnych, wzorów dokumentów (działanie II.3)

Zadanie to ma służyć zapobieganiu zbędnemu powielaniu działań w administracji publicznej dotyczących jej informatyzacji, a w szczególności w zakresie infrastruktury ośrodków obliczeniowych, telekomunikacji, aplikacji, z docelowym dążeniem do odmiejscowienia usług (cloud computing), np. poprzez utworzenie wspólnego centrum przetwarzania danych w ramach Centrum Obsługi Informacyjnej zapewniającego spójność i dostępność rejestrów drogą elektroniczną.

Zobacz również:

  • Trwa atak na ePUAP

Powstać ma repozytorium procesów na ePUAP. Opracowany ma zostać centralny system zarządzania dokumentacją zintegrowany z ePUAP do wykorzystania przez urzędy. W repozytorium interoperacyjności na ePUAP umieszczone mają zostać schematy, które zawierałyby ustandaryzowane, niezmienne elementy podstawowe stosowane przez urzędy przy tworzeniu wzorów dokumentów elektronicznych.

Powstać mają centralne rejestry dyplomów, świadectw, licencji, zezwoleń (np. na posiadanie broni), rachunków bankowych, zaświadczeń, danych przestrzennych i udostępnienie ich uprawnionym organom administracji rządowej i samorządowej w celu wyeliminowania konieczności dostarczania odpisów i innych zaświadczeń przez obywateli.

Rząd planuje utworzyć także "Jedno okno dla urzędnika" (intranet i wspólne dyski robocze do prac zespołów i uzgodnień międzyresortowych, jeden wspólny dla całej administracji system zarządzania dokumentami, baza wiedzy, system informacyjny o szkoleniach i konferencjach, baza tematyczna sprawozdań z podróży służbowych, system zgłaszania i gromadzenia innowacyjnych pomysłów, dobrych praktyk, wspólna książka adresowa itd.).

Efektem mają być:

  • Wzrost liczby wzorów dokumentów umieszczonych w CRD na ePUAP z 455 do 100% wzorów dokumentów, które generują 80% "ruchu", w zakresie dokumentów, dla których jest prawnie dopuszczalna możliwość ich składania drogą elektroniczną (MSWiA).
  • Zwiększenie odsetka powiatowych baz danych EGiB włączonych do centralnego repozytorium ZSIN z 0& do 60% (GUGiK).

Integracja i wspólne wykorzystywanie zasobów technicznych instytucji realizujących zadania publiczne (działanie II.4)

W ramach tego działania planowane jest utworzenie państwowej osoby prawnej - Międzyresortowego Operatora Systemu Teleinformatycznego (MOST), świadczącego usługi telekomunikacyjne oraz dostarczającego publiczne sieci telekomunikacyjne. Wprowadzony ma być obowiązek korzystania z usług MOST przez jednostki administracji rządowej centralnej i terenowej (zarówno zespolonej, jak i specjalnej), inne organy państwa, takie jak sądownictwo i prokuratura.

Nastąpić ma też konsolidacja i centralizacja systemów teleinformatycznych administracji publicznej. Rząd planuje uruchomienie niezbędnej infrastruktury teleinformatycznej państwa pozwalającej na poprawę współpracy administracji rządowej i samorządowej (wspólnej platformy komunikacji dla administracji centralnej i stworzenie jednego standardu połączeń pomiędzy urzędami - np. VPN, dedykowana sieć lub Internet wraz z zabezpieczeniami na poziomie poszczególnych transakcji; zastosowanie otwartego standardu). Nastąpić ma też uruchomienie i udostępnienie wspólnych narzędzi dla usług danych przestrzennych administracji publicznej.


TOP 200