Płacić czy brać za darmo

Przed zakupem serwera aplikacyjnego warto zapoznać się z bogatą ofertą produktów open source.

Przed zakupem serwera aplikacyjnego warto zapoznać się z bogatą ofertą produktów open source.

U podstaw sukcesu serwerów aplikacyjnych Java - WebLogic i WebSphere, mających ok. 60-proc. udział w rynku tych narzędzi - leży to, że ich producenci mają rozwinięty marketing i gwarantują klientom solidne wsparcie techniczne. Choć atutów tych nie mają bezpłatne produkty, to są warte uwagi, gdyż niejednokrotnie zapewniają zbliżone możliwości za przysłowiowe grosze.

Serwery Blazix, jBoss i Enhydra są zgodne ze specyfikacją Java 2 Enterprise Edition (J2EE) i, podobnie jak produkty komercyjne, pozwalają na tworzenie i osadzanie aplikacji transakcyjnych. Nie ma nic za darmo - zwykle produkty open source oferują nieco gorsze właściwości funkcjonalne, mniejsze możliwości w zakresie podłączenia do komercyjnych systemów zarządzania, a niekompletna dokumentacja zapewne będzie wymagać więcej pracy od lokalnych informatyków.

Czynnikiem wpływającym na akceptację programów open source jest zacieranie różnic między nimi a produktami komercyjnymi. Wiele firm wykorzystuje opracowania "społeczności wolnego kodu" we własnych tanich produktach komercyjnych. Doskonałym przykładem jest tu serwer aplikacyjny Enhydra (Lutris Technologies), oferowany za niewielką kwotę wraz ze wsparciem technicznym i kompletną dokumentacją.

Nowe technologie

Warto zwrócić uwagę, że obecnie nowe technologie i właściwości funkcjonalne pojawiają się szybciej w produktach open source niż w komercyjnych. Jest to zasługa setek programistów, pracujących w wolnym czasie nad pasjonującymi ich problemami. Ze względu na to, że proces tworzenia otwartego kodu jest w dużym stopniu zespołowy, dlatego kod ma zwykle wysoką jakość i jest systematycznie sprawdzany przez kolegów z zespołu.

Przykładowo, właściwości funkcjonalne serwerów aplikacyjnych Enhydra i jBoss wyprzedzają komercyjną konkurencję. Już wbudowano w nie nowe rozszerzenia specyfikacji J2EE - możliwości zarządzania aplikacjami za pośrednictwem Java Management Extensions (JMX) oraz usługi potwierdzania tożsamości użytkownika i autoryzacji dostępu Java Authentication and Authorization Service (JAAS). JMX to szczególnie cenna funkcja serwera aplikacyjnego, gdyż zapewnia zarządzanie serwerami i osadzonymi aplikacjami za pośrednictwem komercyjnych produktów do zarządzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200