Płace minimalne

W Polsce ustawowa płaca minimalna w styczniu br. wynosiła 201 euro i była o połowę niższa od najniższej obowiązującej w Unii Europejskiej.

Jak podał Eurostat, europejskie biuro statystyczne, ustawowa płaca minimalna w Polsce była na początku 2003 roku o połowę niższa niż najniższa w Unii płaca w Portugalii. Polska płaca minimalna wyniosła 201 euro, portugalska 416 euro, dla porównania czeska 199 euro, a węgierska 216 euro.

W Unii Europejskiej ustawową płacę minimalną ma 9 państw. Najwyższa obowiązuje w Luksemburgu (gdzie stopa bezrobocia jest najniższa w UE) – 1369 euro. Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Belgia i Holandia również mają płacę minimalną powyżej 1000 euro.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Firmy na celowniku hakerów

Najniższe płace minimalne wśród krajów kandydujących do Unii są w Bułgarii (56 euro) i w Rumunii (73 euro), niższe niż w Polsce są również w krajach bałtyckich, na Słowacji, w Turcji i w Czechach. Wyższe niż w Portugalii płace minimalne wśród krajów kandydujących są w Słowenii (451 euro), na Malcie (535 euro). Zaś w krajach UE najniższe są, po Portugalii, w Hiszpanii (526 euro) i w Grecji (605 euro).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200