Pirania z klasą

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe modele serwerów HP 9000 klasy A, cechujące się małymi rozmiarami i zoptymalizowane do świadczenia usług internetowych.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe modele serwerów HP 9000 klasy A, cechujące się małymi rozmiarami i zoptymalizowane do świadczenia usług internetowych.

Dwa nowe modele serwerów HP 9000 A400 i A500, o nazwie Pirania, znacznie różnią się od poprzednich modeli. Hewlett-Packard pominął bowiem w ewolucji tych najmniejszych serwerów HP 9000 klasę procesorów i wyposa-żył te modele w procesory PA-8600 (wcześniej były to PA-7200LC). Zmodyfikowano też konstrukcję serwerów, dzięki czemu teraz mieszczą się one w obudowie o wysokości 2U. Pozwoli to w jednej standardowej szafie przemysłowej zmieścić do 20 serwerów.

Dwa modele

Klasa A to najmniejsze z serwerów HP 9000. Model A400 może być wyposażony w procesor PA-8500, 2 GB RAM i 2 złącza PCI. Bardziej zaawansowany A500, w obudowie o tej samej wielkości, zawiera 2 procesory PA-8600, 8 GB RAM i 4 złącza PCI. A500 jest ofe-rowany z procesorami 440 MHz lub 550 MHz z 1,5 MB pamięci podręcz- nej. W maksymalnej konfiguracji może być również wyposażony w 72 GB wewnętrznej powierzchni dyskowej. Według danych HP, wydajność serwe- ra A500 jest prawie 13 razy większa od dotychczas dostępnego, starszego mo- delu A180.

Nowe serwery działają pod kontrolą systemu HP-UX 11 lub Linuxa. Są przystosowane do łączenia w klastry z wykorzystaniem oprogramowania MC/ServiceGuard HA Cluster. Wyposażono je także w niezależny układ, umożliwiający zdalne zarządzanie pracą serwera, dzięki czemu administrator może go zdalnie włączać i wyłączać.

Z dodatkami

Wraz z każdą wersją Piranii nabywca otrzymuje bez dodatkowych opłat oprogramowanie Nokia WAP Server, pakiet firmy Reasonate realizujący funkcję dystrybucji obciążenia, motor wyszukiwarki internetowej Ultraseek firmy Infoseek oraz serwery WWW Zeus i Netscape.

Hewlett-Packard podpisał również porozumienia z niezależnymi producentami rozwiązań internetowych, którzy zobowiązali się przenieść oferowane produkty na platformę HP-UX. Dzięki temu już obecnie twórcy serwisów internetowych mogą wzbogacić serwery WWW pracujące na maszynach klasy A o takie narzędzia, jak Chili!Soft ASP, interpreter pozwalający udostępniać na serwerach HP-UX strony internetowe pracują- ce z wykorzystaniem technologii Active Server Pages (ASP) Microsoftu. Za pośrednictwem HP dostępne są również dla HP-UX-a takie narzędzia, jak WebSphere, Alcatel HomeTap, Oracle Portal-to-go oraz F-Secure Antivirus.

Programy sprzedaży

Serwer HP 9000 A400 kosztuje 3600 -5000 USD. Cena modelu A500 natomiast wynosi 7000-14 000 USD.

Hewlett-Packard wraz z wprowadzeniem na rynek Piranii zainicjował nowe programy sprzedaży serwerów klasy A, przystosowane do profilu nowo powstających firm internetowych. Przykładowo, program Pay-Per-Forecast pozwala klientom na rozłożenie w czasie płatnoś-ci za serwery z uwzględnieniem spodziewanych przychodów. Zakłada on 36-miesięczny okres leasingu i nie zapisano w nim wymogu wniesienia pierwszej raty przez nabywców.

Nowe serwery HP oferuje w ramach programu Servers on Demand. Polega on na tym, że zamiast kupować serwery "na zapas", klient kupuje tyle serwerów, ile jest mu potrzebnych w danej chwili i uzyskuje od producenta gwarancję, że w odpowiednim momencie wydajność zostanie zwiększona poprzez natychmiastowe dołączenie kolejnych serwerów (instalacja w następnym dniu roboczym). Producent skrócił także gwarantowany czas usunięcia awarii. Obecnie w przypadku maszyn A400 i A500 wynosi on 6 godzin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200