Piórkiem po komputerze

Firma Arthur Dent Assiociates Inc. sprzedaje za 600 USD zestaw WriteAway, uwrażliwiający ekran przenośnych komputerów na dotyk piórkiem elektronicznym.

Firma Arthur Dent Assiociates Inc. sprzedaje za 600 USD zestaw WriteAway, uwrażliwiający ekran przenośnych komputerów na dotyk piórkiem elektronicznym.

Na typowy ekran notebooka należy nałożyć specjalną przezroczystą folię, która w połączeniu z towarzyszącą kartą, wsuwaną w slot modemu pełni rolę digitizera. Urządzenie to zamienia położenie punktu na folii (określonego dotykiem piórka elektronicznego) na odpowiadające mu położenie na ekranie. Dotychczas digitizery w formie tabliczek leżących obok komputera (tzw. pulpity graficzne) były często stosowane zamiast myszy do oprogramowania typu CAD. Pozwalały one na bardziej precyzyjne wprowadzania obrazów graficznych. Zastosowanie przezroczystego digitizera umożliwia pracę pod kontrolą systemu Microsoft Windows for Pen Computing, dołączonego również do zestawu. Całość na razie opracowano do komputera Zeos 386+. Następne komputery, do których można będzie dołączyć zestaw, to notebooki Compaqa i Toshiby. W skład zestawu poza folią, piórkiem, kartą i oprogramowaniem Windows for Pen Computing wchodzi również program kalibrujący digitizer.

***

Firma Microsoft natomiast planuje wydanie wersji Windows for Pen Computing współpracującej z popularnymi typami digitizerów produkcji m.in. CalComp, Mouse System, Summagraphics, Wacom. Do komputera typu desktop można będzie dołączyć digitizer i sterować jego pracą przy użyciu piórka podobnie jak w pentopie. Producenci digitizerów zamierzają sprzedawać swoje urządzenia łącznie z takim oprogramowaniem.


TOP 200