Pionierzy nowego Internetu

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uczestniczy w budowie ogólnoeuropejskiej sieci 6NET wykorzystującej protokół IPv6.

Na początku tego roku rozpoczął się zaplanowany na trzy lata projekt mający na celu budowę i przetestowanie w rzeczywistych warunkach ogólnoeuropejskiej sieci naukowej 6NET, funkcjonującej z wykorzystaniem protokołu IP w wersji 6 (IPv6) - następcy powszechnie stosowanego w Internecie IPv4. W maju 2002 r. grupa krajów uczestniczących w budowie sieci 6NET poszerzyła się o Polskę, Czechy i Węgry. Stronę polską reprezentuje w projekcie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

6NET nie jest pierwszą siecią, która powstaje w celu testowania nowej wersji IP przed jego powszechną adaptacją w Internecie. Ma być jednak siecią największą i wykorzystującą najszybsze łącza (do 2,5 Gb/s). Koszt projektu ma wynieść 17 mln euro. Udział UE to 9,5 mln euro. Pozostała część ma być sfinansowana przez sponsorów uczestniczących w projekcie, wśród których są firmy Cisco Systems, IBM i Sony.

Zobacz również:

  • Ile big-techy mogą zarabiać na internautach? Wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  • Powstała przeglądarka dedykowana do obsługi kryptowalut

Sieć ma umożliwić wszechstronne przetestowanie możliwości i poprawności pracy protokołu IPv6. Sponsorzy i uczestnicy projektu wywodzący się z ośrodków akademickich mają opracować optymalne sposoby implementacji sieci IPv6, migracji z sieci IPv4, możliwości integracji obu tych środowisk, przygotować narzędzia do zarządzania infrastrukturą IPv6, a także uruchamiania w niej różnych aplikacji i realizowania transmisji multimedialnych.

***

Więcej o projekcie 6NET w CW 24/2002

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200