Pionier szuka partnerów

Powstało konsorcjum, które będzie się zajmować eksploatacją uruchomionej niedawno sieci Pionier.

Powstało konsorcjum, które będzie się zajmować eksploatacją uruchomionej niedawno sieci Pionier.

W skład konsorcjum wchodzą 22 placówki akademickie zarządzające miejskimi, naukowymi sieciami komputerowymi (MAN - Metropolitan Area Network). Ich zadaniem będzie techniczna obsługa poszczególnych odcinków sieci i świadczenie usług operatorskich na swoim terenie. Funkcję koordynatora projektu i operatora całego Polskiego Internetu Optycznego Pionier ma nadal pełnić Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Nierozstrzygnięta jest jeszcze kwestia własności powstającej sieci. Prawdopodobnie - pod względem majątkowym - zostanie ona przypisana Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, w którego strukturach działa PCSS.

Pionier ma zostać udostępniony użytkownikom 1 stycznia 2004 r. Obecnie trwają testy techniczne sieci. Wraz z Nowym Rokiem nastąpi przekierowanie ruchu z łączy dzierżawionych od Telekomunikacji Kolejowej w ramach sieci POL-34/622 na nowo powstałe łącza Pioniera. W pierwszym etapie realizacji projektu wybudowano 1648 km łączy światłowodowych o przepustowości 10 GB/s (miejscami nawet 100 GB/s). Łączą one 16 miast, w których działają sieci MAN. W następnych etapach Pionierowi ma przybyć kolejnych 1500 km światłowodów.

Dla wszystkich chętnych

Pionier szuka partnerów

Istniejące i planowane połączenia światłowodowe sieci Pionier

Z nowych szerokopasmowych łączy będą mogły korzystać nie tylko placówki naukowe i badawcze. Pionier był bowiem tworzony z myślą o świadczeniu wielu zaawansowanych usług sieciowych typu: elektroniczny rząd, telemedycyna i zdalne nauczanie. Środowiska akademickie szukają partnerów do wspólnych przedsięwzięć wykorzystujących możliwości stwarzane przez nową sieć światłowodową.

Według przedstawicieli sieci MAN, zgromadzonych na konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy o stworzeniu konsorcjum, na razie nie widać specjalnego zainteresowania ofertą współpracy ze strony administracji państwowej czy służb publicznych. I to na szczeblach zarówno rządowym, jak i samorządowym. Placówki akademickie próbują na różny sposób zachęcać lokalne władze do współdziałania. Przykładem udanego wspólnego przedsięwzięcia może być program NABÓR 2003 przeprowadzony przez Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Poznaniu i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Dzięki dostępnej w Internecie aplikacji można było szybko i sprawnie przeprowadzić nabór do liceów, unikając blokowania miejsc przez jednego kandydata w kilku szkołach.

W oczekiwaniu na fundusze

Środowisko związane z polskimi sieciami MAN ma nadzieję na umożliwienie rozwoju infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Kwoty te są przeznaczone na stworzenie dogodnych warunków życia mieszkańcom w regionach mniej rozwiniętych. Na uzyskanie takich środków liczą autorzy projektu lubelskiej, regionalnej infostrady InfoREGIO.

"Ma ona zapewnić dostarczenie zaawansowanych usług sieci Pionier do wszystkich miast powiatowych i gmin o statusie miejskim" - tłumaczy dr Andrzej Bobyk, dyrektor LubMAN.

Do budowy lubelskiej infostrady ma być wykorzystana m.in. infrastruktura sieci elektroenergetycznych 15 i 110 kV będących w dyspozycji zakładów energetycznych. Jako zleceniodawca projektu występuje lubelski urząd marszałkowski. Zadania związane z tworzeniem społeczeństwa informacyjnego wpisano do regionalnego programu rozwoju, który ma być podstawą starania się o fundusze strukturalne. Budowa 862 km linii światłowodowych i dowiązań do podstacji energetycznych ma kosztować 13,8 mln euro netto. Pomysłodawcy liczą, że 75% tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200