Pinakiel z odkurzaczem

Pinakiel to ozdobna wieżyczka w architekturze gotyckiej oraz przetłumaczenie nazwy stacji dysków Pinnacle PMO-650 przeznaczonej do magneto-optycznych dysków o wielokrotnym zapisie.

Pinakiel to ozdobna wieżyczka w architekturze gotyckiej oraz przetłumaczenie nazwy stacji dysków Pinnacle PMO-650 przeznaczonej do magneto-optycznych dysków o wielokrotnym zapisie.

Stacje takie były do tej pory o połowę wolniejsze od stosowanych standardowo dysków twardych. Firma Pinnacle Micro Corp., stosując w swej stacji PMO-650 szybsze niż zwykle obroty 3600 RPM, głowicę optyczną o nowej konstrukcji oraz zmieniony sposób szukania danych, uzyskała porównywalną szybkość działania z dyskami twardymi o odpowiedniej pojemności. Warto zaznaczyć, że medium przechowującym informację jest 5.25" dysk o pojemności 560 MB. Ze względu na wysokie obroty dysku w czasie pracy stacji PMO-650, posiada ona specjalny system "antykurzowy" - w czasie ok. 30 sek po włożeniu dysku następuje oczyszczenie wnętrza stacji z drobinek kurzu i dopiero potem rozpoczyna się właściwa praca. Stacja łączy się ze światem zewnętrznym przy pomocy standardu SCSI. Kosztuje w wersji do wbudowania 4300 USD, zaś w wersji wolno stojącej 4400 USD (z jednym dyskiem). W porównaniu z ceną typowego dysku twardego o odpowiadających parametrach - ok. 2500 USD dla 640 MB - widać, że koszt 1 MB w omawianej stacji jest dwa razy wyższy niż dla dysku twardego. Sytuacja radykalnie się zmienia, gdy zaczynamy używać drugiego lub kolejnego dysku magneto-optycznego. Szczególnie w zastosowaniach przetwarzania ogromnej ilości danych jak np. przy "żonglowaniu" dużymi zbiorami graficznymi. Obecna konstrukcja umożliwia odczyt i zapis jednorazowo tylko 280 MB danych. Aby dotrzeć do danych z drugiej 280-ki należy wyłączyć zasilanie stacji i przełożyć odwrotnie dysk. Jeden dysk magneto-optyczny kosztuje 200 USD.


TOP 200