Pilotażowa poczta elektroniczna

Jak pisaliśmy w CW nr 45, Soft-tronik ma wyposażyć (na zlecenie Biura ds. Informatyki przy URM) 26 urzędów miejskich na terenie całego kraju w systemy, pozwalające na korzystanie z poczty elektronicznej. Jest to przedsięwzięcie pilotażowe, po którym może nastąpić zainstalowanie w Polsce prawie kilkuset takich systemów.

Jak pisaliśmy w CW nr 45, Soft-tronik ma wyposażyć (na zlecenie Biura ds. Informatyki przy URM) 26 urzędów miejskich na terenie całego kraju w systemy, pozwalające na korzystanie z poczty elektronicznej. Jest to przedsięwzięcie pilotażowe, po którym może nastąpić zainstalowanie w Polsce prawie kilkuset takich systemów.

Jak poinformowano nas w warszawskim oddziale firmy Soft- tronik, całe przedsięwzięcie będzie realizowane przez dość młodą (powstała w maju br.) firmę BlueBridge. Ze względu na charakter działalności Soft-tronika (zajmuje się on dostawami hurtowymi, nie dla użytkownika końcowego), BlueBridge uzyskała tytuł przedstawiciela Soft-tronika reprezentującego go na przetargach (a w przypadku wygrania przetargu - do dalszej jego realizacji). Taki styl pracy jest związany z restrukturyzacją kolosa, jakim jest bezsprzecznie Soft-tronik na naszym rynku. Firma BlueBridge składa się w większości z byłych członków warszawskiego oddziału Techmexu, a ostatnio brała udział (wspólnie m.in. Z CSBI, która dostarczyła swoje oprogramowanie) w komputeryzacji Polskiego Banku Inwestycyjnego (blisko 40 oddziałów na terenie kraju).

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli BlueBridge podstawą sprzętową zaprojektowanych systemów będą komputery Vectra firmy Hewlett-Packard, wyposażone w karty fax-modemu i sprzęg X.25 (w celu transmisji danych po łączach sieci Polpak). Praca komputerów będzie ubezpieczana od awarii napięcia zasilającego przez bezprzerwowy UPS. Każde ze stanowisk będzie dodatkowo wyposażone w drukarkę laserową.

Wybrane komputery HP VR mają procesor 486 SX, taktowany zegarem 25 MHz. Charakteryzują się one dużą elastycznością konstrukcji, umożliwiającą upgrade sprzętowy w szerokich granicach. Dzięki uniwersalnej oprawce pod procesor (tzw. HP Universal Processor Upgrade So ket) poprzez prostą wymianę kolejnych układów procesorów (od 486 SX/25, poprzez 486 DX do 486 DX2) użytkownik może dojść do wersji o większej mocy obliczeniowej, z procesorem 486DX2/66 MHz. Aby to umożliwić płyta główna komputerów Vectra jest taktowana częstotliwością 25 lub 33 MHz.

Komputery wyposażono w magistralę EISA, kartę wideo opracowaną specjalnie do zastosowań graficznych, 128 kB zewnętrznej pamięci typu cache, 4 MB RAM (rozszerzalną do 64 MB przy użyciu SIMM), port równoległy i dwa szeregowe, miejsce na zainstalowanie 4 dysków twardych, możliwość współpracy z urządzeniami SCSI-2 i stację FDD 1,44 MB. Karta graficzna pracuje z rozdzielczością 1024x768 (256 kolorów) ma akcelerator S3 do Windows, częstotliwość odświeżania 72 Hz a także serię sterowników do Windows, AutoCAD i CADkey. Oferowana konfiguracja to 4 MB RAM i dysk twardy 120 MB.

Każdy z komputerów będzie miał zainstalowany system operacyjny DOS 6.0 oraz środowisko Windows 3.1 PL.

Zdecydowano się na zewnętrzne urządzenie FaxModem V32, oferowane przez firmę ZOOM Telephonics. Pracuje ono zarówno jako fax, jak i modem z szybkością do 9600 bps. Może stosować protokoły V42 (kontrola błędów) i V42 bis (kompresja 4:1). Urządzenie to ma polską homologację. Można przy okazji dodać, że stosując oprogramowanie faksowe pod kontrolą Windows zalecane jest użycie 4 MB RAM, zaś przeciętna strona zajmuje na dysku (jako plik graficzny) ok. 200 kB.

FaxModem będzie współpracował z oprogramowaniem WinFax 3.0 (firmy Delrina Technology) dla obsługi kart faksowych. Pozwala on na wysyłanie faksów bezpośrednio z dowolnej aplikacji Windows. Program instaluje w systemie sterownik drukarki, który współpracuje z kartą faksową, wysyłając wydruki pod numer faksu wybrany z dołączonej książki telefonicznej. Pominięcie etapu druku i skanowania polepsza zdecydowanie jakość wysyłanych dokumentów. Pakiet Delriny do prawidłowej pracy wymaga 7 MB HDD, mechanizmu rozpoznawania znaków OCR AnyFax firmy Caere i współpracuje ze skanerami standardu TWAIN.

Sprzęg X.25 (realizujący funkcję PAD - Packet Assembly-Disassembly) to urządzenie, które potrafi formować informację w pakiety, przesyłane do sieci Polpak (polska publiczna sieć X.25). Dealerem urządzenia AXS Micron 1004 jest niemiecka firma Ascom. Urządzenie to ma swój własny , cztery wyjścia V.24 i jeden sprzęg V.25, spełnia m.in. protokoły X.28 oraz X.29.

Z modemem będzie współpracowało oprogramowanie komunikacyjne Telix (opracowane przez firmę deltaCOM Development). Program ten można uruchomić pod kontrolą DOS. Jego niektóre możliwości to np. obszerny zakres wbudowanych protokołów do przesyłania plików (Zmodem, Compuserve Quick, Xmodem-1k, Kermit itp.), wygodne korzystanie z katalogów, automatyczne wybieranie numeru telefonicznego, wybór parametrów komunikacji, tryb pracy emulujący terminal. Przez większość czasu korzystania z tego pakietu pracuje on w trybie terminala. Dzięki temu znaki ASCII pisane na ekranie komputera typu PC można kierować na wybrany port modemu, zaś znaki przychodzące będą wyświetlone na ekranie.

Każde stanowisko do korzystania z poczty elektronicznej wyposażone będzie ponadto w edytor (QRText for Windows) i pakiet zintegrowany (arkusz, baza, moduł poczty elektronicznej). Tej tematyce poświęcimy więcej miejsca nieco później. Przy tej okazji warto wspomnieć, że realne się staje uruchomienie w kraju poczty elektronicznej typu X.400.

Drukarka firmy OKI typu OL 400 E to sprzęt stosujący w swej pracy technikę drukowania LED. Wybór tej technologii zapewnia jakość wydruku jak w klasycznych , przy dużej niezawodności urządzenia (brak ruchomych części). Drukarki OL 400 drukują z szybkością 4 str./min, wyposażone są w 512 kB RAM (z możliwością rozszerzenia do 2 ,5 MB) oraz w 25 map-bitowych fontów. Potrafią emulować HP LaseJet II i IBM Proprinter.

Bezprzerwowy zasilacz mocy UPS firmy SILCON, typ DP 6, zabezpiecza pracę urządzeń zasilanych mocą do 600 VA.

Omawiane elementy systemu były wybierane przy zastosowaniu podwójnego kryterium - charakteryzuje je dobra jakość i niezbyt wysoka cena.


TOP 200