Pilot bez rodziców

Wynalazcy PalmPilota pracują nad nowymi konstrukcjami komputerów naręcznych. Bez udziału 3Com.

Wynalazcy PalmPilota pracują nad nowymi konstrukcjami komputerów naręcznych. Bez udziału 3Com.

Jeff Hawkins i Donna Dubinsky, twórcy oryginalnej konstrukcji najpopularniejszego obecnie na świecie notatnika elektronicznego PalmPilot, na początku roku zrezygnowali z pracy w 3Com. Zamierzają powtórzyć sukces Pilota, projektując nowy komputer naręczny.

Ich firma Handspring będzie produkować sprzęt dla użytkowników indywidualnych, który trafi na rynek za 12-18 miesięcy. J. Hawkins zapowiada, że będzie to nowe urządzenie, które ma przewyższać PalmPilota pod względem czasu pracy przy zasilaniu bateryjnym, wydajności procesora i jakości wyświetlacza. Pionierzy komputerów palmtop przewidują, że do czasu premiery ich produktu ceny komputerów naręcznych w ciągu roku lub 1,5 spadną dwukrotnie do poziomu ok. 200 USD.

Handspring ma licencję na wszystkie wersje systemu Palm OS. Jeff Hawkins poinformował, że nie zamierza stosować systemu operacyjnego Microsoftu, gdyż "nie wyobraża sobie możliwości zaprojektowania dobrego produktu wykorzystującego Windows CE".

Życie z pilotem

1992 r.

Donna Dubinsky i Jeff Hawkins zakładają Palm Computing. Produkty opracowywane przez J. Hawkinsa i promowane przez D. Dubinsky nie odnoszą sukcesu rynkowego.

1994 r.

US Robotics kupuje Palm Computing.

1996 r.

Pierwszy PalmPilot pojawia się na rynku.

1997 r.

3Com wchłania US Robotics i Palm Computing.

1998 r.

J. Hawkins i D. Dubinsky zakładają Handspring. Produkowany przez 3Com Palm III jest najpopularniejszym komputerem naręcznym na świecie z 40-proc. udziałem w rynku.