Pigeonet – radiowa sieć dostępowa bazująca na miniaturowych dronach

Swego czasu w internecie pojawiła się informacja, że Faceboook pracuje w ramach programu Aquila nad dronami, które miały zapewnić użytkownikom szerokopasmowy dostęp do internetu. Okazuje się, że nie był to jedyny tego typu projekt, nad którym w ostatnim czasie pracował Facebook. Drugi taki projekt, ale chyba bardziej ambitny, nosił nazwę Catalina.

Projekt Catalina ruszył dwa lata temu i zakładał, że użytkownicy będą mogli uzyskiwać dostęp do internetu za pośrednictwem miniaturowego drona mającego wielkość wróbla czy niewielkiego gołębia. Jak nietrudno się domyśleć, drony tego typu miały być stosowane przede wszystkim wszędzie tam, gdzie tradycyjne metody dostępu do internetu – a więc światłowód, linia telefoniczna czy sieć komórkowa – nie zdają egzaminu.

Nazwa projektu nie jest przypadkowa. Catalina to wyspa leżąca u wybrzeży Kalifornia znana z tego, że w dawnych czasach jej mieszkańcy komunikowali się z lądem za pośrednictwem gołębi pocztowych. Właśnie dlatego inżynierowie z firmy Facebook ukuli nawet roboczą nazwę projektu: „pigeonet” (pigeon to angielsku gołąb).

Zobacz również:

  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • Dzieci w sieci
  • Twiiter zmienia politykę dotyczącą firmowych API

Nie jest do końca jasne, jakie technologie Facebook zamierzał wprowadzić do sieci „pigeonet”. Mówi się, że na pokładzie miniaturowych dronów miały znajdować się równie miniaturowe dyski SSD, w pamięci których rezydowałyby programu zarządzające całym procesem transferowania danych. Dron miał stanowić w zamyśle jego projektantów stopień pośredni usytuowany między standardową infrastrukturą mobilną i użytkownikiem (czytaj smartfonem, tabletem albo laptopem).

Facebook był już krok od zbudowania sieci bazującej na takich dronach i jej wstępnego testowania, dając użytkownikom dostęp najpierw do kilku podstawowych aplikacji (takich jak Messenger), a następnie do bardziej wymagających (takich jak YouTube czy Netflix). Ostatecznie do tego nie doszło i projekt został odstawiony na półkę. Nie oznacza to jednak, że w pewnym momencie projekt nie zostanie reaktywowany i sieć „pigeonet” pojawi się w ofercie Facebook’a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200