Pierwszy test IPv6

Ruszył pierwszy kompleksowy test protokołu IPv6 (Internet Protocol Version 6), realizowany w USA w ramach projektu Moonv6.

Główni uczestnicy testu to U.S. Department of Defense, University of New Hampshire Interoperability Laboratory, North American IPv6 Task Force i 11 dostawców oprogramowania tworzących trzon projektu Internet2.

Pierwszy test IPv6

Już wkrótce na witryniehttp://moonv6.sr.unh.edu/ pojawi się dokument podsumowujący wyniki uzyskane po wykonaniu pierwszej serii testów IPv6. Są już dostępne pierwsze wyniki, z których wynika, że po połączeniu ze sobą siedmiu instalacji wojskowych usytuowanych na terenie Stanów Zjednoczonych, wszystko przebiegło bez większych problemów.

Zobacz również:

Test był oparty na prostych aplikacjach typu FTP i HTTP. Jak powiedział jeden z uczestników testu, przemawiając na konferencji IPv6 Summit (Arington, Virginia), protokół IPv6 pracował bez zarzutu, nie licząc drobnych potknięć, których przyczyny usuwano na bieżąco.

Projekt Moonv6 przewiduje, że drugi etap testów zacznie się w pierwszym kwartale 2004 roku. Będą wtedy uruchamiane bardziej wymagające aplikacje, które przetestują dokładniej protokół IPv6.

Podczas konferencji IPv6 Summit podnoszono kwestię wydajności sieci opartych na nowym protokole komunikacyjnym. Specjaliści odpowiadali, że obecnie trudno jest ocenić, jak w warunkach rzeczywistych (a nie w zaciszu laboratoriów) protokół IPv6wpłynie na wydajność połączeń internetowych. Są już pierwsze spostrzeżenia dotyczące tej kwestii, ale temat wymaga głębszych analiz. Jedno jest pewne - przejście ze standardu IPv4 na IPv6 będzie wymagać od wszystkich osób zarządzających Internetem sporego wysiłku.


TOP 200