Pierwszy spadek telefonów

W drugim kwartale tego roku po raz pierwszy w historii przemysłu telekomunikacyjnego spadła światowa sprzedaż telefonów komórkowych - wynika z opracowania firmy Dataquest.

O 8 mln spadła w drugim kwartale br. światowa sprzedaż telefonów komórkowych (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2000). To pierwszy spadek sprzedaży tych urządzeń w historii przemysłu telekomunikacyjnego - mówią analitycy firmy Dataquest.

W drugim kwartale roku 2000 na całym świecie sprzedano ok. 98 mln telefonów komórkowych - w tym samym kwartale tego roku - o 8 mln mniej. Zdaniem przedstawicieli Dataquest, główną przyczyną spadku popytu na telefony komórkowe są duże inwestycje w rozwój sieci telefonii komórkowej rozpoczęte przez wielu europejskich operatorów oraz postępujące nasycenie rynku.

Zobacz również:

"Przyczyną problemów producentów telefonów jest rynek europejski - południowo-wschodnia Azja to wciąż bardzo chłonny rynek, stabilny jest również popyt na telefony w USA. Zdaje się, że światowe kłopoty sektora IT na całym świecie nie dotknęły w szczególnym stopniu przemysłu telekomunikacyjnego" - mówią przedstawiciele Dataquest.

Prognozy na kolejne miesiące są jednak optymistyczne - analitycy przewidują, że w drugiej połowie roku sytuacja powinna zacząć się poprawiać - głównie za sprawą pojawienia się nowych usług telekomunikacyjnych (umożliwić ma to wdrażana właśnie w Europie technologia UMTS) oraz nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie telefonów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200