Pierwszy smartfon Firefox OS już dostępny

Dzisiaj na rynek trafia pierwszy smartfon pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Firefox OS. Urządzenie takie (ZTE Open) wprowadza do swojej oferty hiszpański operator Telefonica. Smartfon (zapowiedziany w lutym br. na targach Mobile World Congress) ma wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i zawiera procesor firmy Qualcomm taktowany zegarem 1 GHz.

W opinii specjalistów Firefox OS (zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji HTML 5) będzie na początku instalowany w smartfonach klasy "low-end" i będzie rywalizować z tanimi urządzeniami Android oraz takimi rozwiązaniami, jak np. platforma Asha firmy Nokia. ZTE Open zawiera kamerę (3,2 megapikseli), 512 MB pamięci systemowej oraz obsługuje technologie Wi-Fi i A-GPS.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, Firefox OS wspiera takie rozwiązania, jak Facebook, Twitter, Here Maps (Nokia) i oczywiście przeglądarkę Firefox. Hiszpański operator Telefonica ma nadzieję, że wkrótce będzie mógł również oferować smartfony Firefox OS produkowane przez inne firmy, takie jak LG Electronics, Huawei oraz Sony. Kupując w firmie Telefonica usługę, użytkownik płaci za smarfton ZTE Open 69 euro.

Zobacz również:

  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie

A co z innymi operatorami? Deutsche Telekom nie ujawnił jak dotąd swoich planów związanych z oprogramowaniem Firefox OS, ale wiadomo już, że operator organizuje w Polsce 11-go lipca duży event, na którym być może ogłosi swoje zamiary w tym względzie. Dochodzą też słuchy, że norweski operator Telenor przygotowuje się do wprowadzenia jeszcze w tym roku do kilku krajów europejskich smartfonów Firefox OS.

Analitycy podkreślają, że system Firefox OS odniesie sukces tylko wtedy, gdy Mozilla przekona do niego deweloperów. Na razie rokowania są dobre. Badanie przeprowadzone ostatnio przez IDC i firmę Appcelerator pokazało, że 25% respondentów jest zainteresowana tą platformą. Dla porównania - mobilne systemy operacyjne Ubuntu i Tizen (które staną w tym roku w szranki z oprogramowaniem Firefox OS) uzyskały w tym sondażu wyniki odpowiednio 19% i 9%.

Firefox OS jest jednak póki co na początku drogi i będzie mu bardzo trudno choćby zbliżyć się do systemów iOS (Apple) i Android (Google). Wskazują na to odpowiedzi respondentów - 87% odpowiedziało, że jest zainteresowana systemem iOS, a 78%, że systemem Android.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200