Pierwszy rzut oka na Windows Server 10

Bez specjalnego rozgłosu, jaki towarzyszył prezentacji Windows 10, Microsoft udostępnił 1 października również wersje Technical Preview nowych systemów serwerowych Windows Server 10 i System Center. Zawierają one wiele spodziewanych udoskonaleń, ale także kilka niespodzianek.

Wraz z prezentacją Windows 10 Technical Preview Microsoft umożliwił również wgląd w nowości, których możemy się spodziewać w kolejnej wersji Windows Server oraz System Center. Finalna wersja zadebiutuje na rynku najwcześniej jesienią 2015 roku. Tak wczesna prezentacja wersji testowej to odejście od dotychczasowych praktyk koncernu. Mimo że daleko jej jeszcze do kompletnego zestawu funkcji czy choćby stabilności działania, Windows Server Technical Preview umożliwia już zapoznanie się z nowymi funkcjami i udoskonaleniami wprowadzonymi w interfejsie graficznym. Nazwa nowej wersji systemu serwerowego nie została jeszcze określona, dla uproszenia niżej przyjęto, że jest to Windows Server 10.

Jak można się spodziewać, Windows Server 10 Technical Preview jest zbudowany głównie na bazie funkcji wirtualizacji, pamięci masowych, sieci i narzędzi zarządzania znanych z Windows Server 2012. Zawiera jednak także kilka niespodziewanych nowości. W tym tekście prezentujemy przegląd tego, co użytkownicy mogą znaleźć w przyszłym roku w kolejnej wersji serwerowego systemu Windows.

Zobacz również:

  • Ataki na protokół RDP - czy powinniśmy się ich obawiać?
  • Powstał serwer chłodzony cieczą do obsługi aplikacji AI

Menu Start i interfejs graficzny

Wciąż nie ustają debaty nad przejściem z menu Start w Windows 7 na ekran startowy w Windows 8. Skoro ekran startowy okazał się złym rozwiązaniem w laptopach i komputerach stacjonarnych, tym bardziej nie sprawdzi się w serwerach. Na szczęście nowe menu Start pojawi się nie tylko w klienckiej wersji Windows 10 – znalazło się również w Windows Server 10 Technical Preview. O ile administratorzy IT nie skorzystają specjalnie z nowego stylu kafelków wzorowanego na Windows 8, to już nowe menu Start jest dostosowane do potrzeb tego typu użytkowników.

Pozostałe istotne zmiany w interfejsie graficznym dotyczą wielozadaniowości. Pierwszą jest obsługa wirtualnych pulpitów (nie mylić ze zdalnym pulpitem), które służą do grupowania aplikacji w oddzielne zbiory. Również możliwość przyczepiania okien do brzegów ekranu została udoskonalona w tej wersji Technical Preview. Zamiast dzielić ekran na dwie połowy, jak ma to miejsce w Windows 7 czy Windows 8, ekran można podzielić na cztery części. Ta funkcja jest bardziej przydatna dla użytkowników korzystających z graficznego interfejsu (zarządzanie raczej nie odbywa się z poziomu konsoli), ale wszystko, co może usprawnić pracę administratora IT jest mile widziane.

Wiersz polecenia i PowerShell

Możliwości PowerShella sprawiają, że coraz większa rzesza administratorów obsługuje serwery Windows w trybie tekstowym. W tym obszarze Microsoft również wprowadził udoskonalenia. W obecnej wersji Windows zaznaczenie tekstu lub próba skopiowanie tekstu do wiersza polecenia jest nie tylko uciążliwe, ale może również wprowadzić zbędne interlinie, tabulatory czy niespodziewane znaki. Te problemy nie występują już w Windows Server 10 Technical Preview. Teraz przy próbie skopiowania niekompatybilnego, specjalnego znaku do wiersza polecenia następuje automatyczna konwersja takiego znaku do jego odpowiednika obsługiwanego przez wiersz polecenia.

Microsoft jest świadomy, że PowerShell to jeden z powodów, dla których klienci wybierają platform Windows Server i dlatego podejmuje działania, aby korzystanie z tego narzędzia było jak najlepiej dostosowane do potrzeb użytkowników. Windows Server Technical Preview zawiera PowerShell 5, który oferuje kilka ważnych, ale całkiem nowych funkcji, jak również udoskonalenia funkcji dobrze już znanych. Najważniejszą nowością w PowerShell 5 jest OneGet, zestaw nowych funkcji zarządzania Windows.

Kolejny istotny obszar udoskonaleń to możliwość zarządzania przełącznikami sieciowymi z wykorzystaniem PowerShella. To kolejny krok Microsoftu na drodze do zwiększenia automatyzacji w zarządzaniu centrami danych. Pozostałe udoskonalenia PowerShella obejmują Desired State Configuration oraz wbudowane funkcje obsługi plików ZIP.

Windows Defender

Windows Defender, bezpłatne oprogramowanie Microsoftu do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem było oryginalnie licencjonowane tylko dla użytkowników domowych. Następnie zostało wbudowane w Windows 8. Windows Server 10 Technical Preview ma od początku wbudowanego Windows Defendera, natomiast elementy jego graficznego interfejsu są opcjonalne. Wielu użytkowników korporacyjnych z pewnością wybierze inne rozwiązanie antywirusowe dedykowane dla przedsiębiorstw, ale są również korzyści płynące z wbudowanego Windows Defendera. Posiadanie ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem od pierwszego uruchomienia systemu to duża zaleta, kolejną jest możliwość zarządzania tym oprogramowaniem z użyciem PowerShella.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200