Pierwszy na świecie modem 3G/4G

Firma TeliaSonera jako pierwsza na świecie wprowadza na rynek modem obsługujący zarówno połączenia 3G, jak i 4G (LTE).

TeliaSonera uruchomiła w grudniu 2009 roku, jako pierwszy operator na świecie, komercyjną sieć LTE. Firma oferowała wtedy użytkownikom tylko modem LTE, obiecując iż w drugim kwartale 2010 r. uzupełni ofertę o modem dual-mode wspierający dwie technologie: 3G i LTE (4G).

Pierwszy na świecie modem 3G/4G

Modem Samsung GT-B3730 pozwala użytkownikom uzyskiwać dostęp do internetu za pośrednictwem sieci LTE lub HSPA+ (High-Speed Packet Access). Szybkość transmitowania danych do abonenta (download) wynosi do 80 Mb/s, a do centrali (upload) do 16 Mb/s. Modem jest wyposażony w złącze USB i można go instalować w komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Mac OS (10.5 lub 10.6).

Zobacz również:

  • Orange kolejnym operatorem wyłączającym 3G w Polsce
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?
  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce

Modem nie potrafi się przełączać automatycznie między sieciami LTE i HSPA+ (użytkownik musi to robić ręcznie). Producent pracuje już nad kolejną wersją modemu, który będzie w stanie realizować to zadanie w pełni automatycznie. Modem taki ma trafić na rynek na początku przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200