Pierwszy na Mercedzie

Sun stworzył pierwszą wersję systemu Solaris dla 64-bitowej architektury procesora Merced. Już teraz niezależni producenci oprogramowania rozpoczęli proces przystosowania aplikacji.

Sun stworzył pierwszą wersję systemu Solaris dla 64-bitowej architektury procesora Merced. Już teraz niezależni producenci oprogramowania rozpoczęli proces przystosowania aplikacji.

Sun Microsystems opracował system operacyjny Solaris, korzystając z 64-bitowego środowiska programistycznego Pre-Silicon Software Development Environment (emulatora architektury IA-64). System jest przeznaczony dla procesora Merced. W grudniu 1997 r. Sun i Intel nawiązały współpracę w celu opracowania wersji systemu Solaris dla architektury Merced jako alternatywy dla planowanej 64-bitowej wersji systemu Windows NT, która ma pojawić się wraz z premierą nowego układu. Po tym fakcie swoje wsparcie dla Suna od strony sprzętowej zadeklarowały NCR, Siemens i Fujitsu.

Zarobić na Mercedzie

Nowy, 64-bitowy procesor Intela pojawi się na rynku nie wcześniej niż w 2000 r., co - zdaniem specjalistów - oznacza, że premiera Suna jest nieco przedwczesna. Przedstawiciele amerykańskiego producenta twierdzą, że dzięki wersji 32-bitowej Solarisa mogą zapewnić klientom stosującym technologię Intela możliwość łagodnej migracji do platformy Merceda. "Na razie nie ma innej firmy, która posiadałaby system pracujący w obu technologiach, 32- i 64-bitowej" - twierdzi Brian Croll z Sun Microsystems.

Sun jednak będzie zmuszony liczyć już z silnym konkurentem w postaci konsorcjum IBM i Santa Cruz Operation (SCO), które opracowuje wspólnie inny, unixowy system pracujący w architekturze IA-64 - Monterey. Mimo że porozumienie obu firm było krytykowane przez analityków jako nie mające szans na powodzenie, SCO podtrzymuje ogromne znaczenie rynku systemów Unix na bazie Intela. Innym konkurentem może być Microsoft. Chociaż firma ta dotychczas nie opracowała systemu 64-bitowego, to jednak odległy termin premiery Merceda daje Microsoftowi szansę przygotowania konkretnego produktu.

System z aplikacjami

Przewagą Suna może być to, że już teraz niezależni producenci oprogramowania rozpoczęli proces przystosowania aplikacji do 64-bitowej wersji Solarisa. Tym samym w dniu premiery Merceda większość z ok. 3 tys. programów dla systemu operacyjnego Suna będzie przystosowana do pracy w architekturze 64-bitowej.

Jeżeli Solaris zostanie zgodnie z planami w pełni przystosowany do pracy z Mercedem, powstaje w tej sytuacji pytanie, jaka przyszłość czeka procesor Sparc. Większość użytkowników bowiem nie widzi różnicy między tymi procesorami. Fakt, że Intel, dzięki większemu wolumenowi produkcji, będzie mógł sprzedawać Merceda taniej niż Sun procesor Sparc, może spowodować zniknięcie z rynku zarówno tego układu, jak i opartego na nim sprzętu komputerowego.

"Opracowanie Solarisa dla IA-64 będzie - naszym zdaniem - korzystne również dla Sparca, ponieważ wpłynie na poprawę środowiska operacyjnego Solaris. Zapewni mu większe wsparcie, a tym samym większą liczbę pracujących pod nim aplikacji" - wyjaśnia Michael Splain z Sun Microelectronics, zajmującego się produkcją procesora Suna. Przedstawiciele firmy zapewniają również, że nie będzie dwóch wersji Solarisa dla dwóch platform sprzętowych. Różnica ma dotyczyć jedynie poziomu instrukcji obsługi urządzeń.


TOP 200