Pierwszy milion komputerów

Wyniki producentów komputerów i dystrybutorów podzespołów pozwalają szacować wielkość sprzedaży PC w Polsce w 2001 r. na ok. 1 mln sztuk.

Magiczna liczba bardziej działa na wyobraźnię, niż mówi o kondycji polskiego rynku komputerów osobistych. Powody do świętowania mają tylko nieliczni. Pozostali liczą, że uda się im powetować ubiegłoroczne straty dzięki oczekiwanej poprawie koniunktury w tym roku. Są też firmy - wśród nich kilka znanych polskich marek - które przyszłoroczne rankingi sprzedaży PC będą śledzić już tylko w charakterze neutralnego obserwatora.

<b>Średniakom wiatr w oczy</b>

Na dekoniunkturę skarżą się przede wszystkim firmy spoza czołówki rynku. Spadek sprzedaży, który zepchnął je poza pierwszą dziesiątkę w naszym zestawieniu, zgodnie tłumaczą mniejszymi zamówieniami ze strony małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych.

Zobacz również:

  • Jak zamieniać dane w strategię biznesową
  • Świetna sprzedaż laptopów w pierwszym kwartale 2021

Nie tylko ogólna dekoniunktura gospodarcza podcięła skrzydła wielu krajowym producentom sprzętu. To również konkurencja ze strony firm zachodnich. "Na poprawę naszej sprzedaży miały wpływ zwiększone zakupy poczynione przez klientów indywidualnych" - mówi Adam Nawrocki, dyrektor generalny Acer Computer Poland. W poprzednich latach Acer nie starał się nawet konkurować z lokalnymi drobnymi producentami. Teraz deklaruje, że odbiorcy indywidualni stanowią coraz większy odsetek klientów tajwańskiej firmy. Acer sprzedał w 2001 r. ok. 5,3 tys. komputerów, notebooków i serwerów (3,6 tys. rok wcześniej). Adam Nawrocki ostrożnie szacuje wyniki w tym roku "Kryzys nie jest zbyt głęboki. Wiele zależy od drugiej połowy roku. Pierwsza nie wygląda różowo" - twierdzi.

Wydaje się przesądzone, że kosztem średniej wielkości polskich producentów swoją pozycję będą umacniać firmy z pierwszej 10. i drobni składacze. "Nie zapominajmy też, że nadal istnieje olbrzymia szara strefa. Udział sprzętu nielegalnie sprowadzanego z zagranicy szacuję nawet na 10-20%." - uważa Wiktor Masoń z krośnieńskiego MikroTechu. Firma, która traktuje montaż komputerów jako dodatek do działalności leasingowej, w 2001 r. sprzedała 2,9 tys. komputerów (2,7 tys. rok wcześniej).

Niewykluczone że w tym roku z rynku PC zniknie warszawska Baza. Firma sprzedała w 2001 r. zaledwie ok. 1000 komputerów. Baza już w 2000 r. sprzedała prawie o 40% mniej komputerów niż w 1999 r. (6,3 tys. w porównaniu z ok. 10 tys. szt.). Wówczas zamknięto większość z 20. lokalnych oddziałów. Stały się one nierentowne ze względu na konkurencję dużych sieci supermarketów. Dalszy los Bazy zależy od przebiegu postępowania układowego z wierzycielami.

Z montażu komputerów wycofał się Inwar z Sieradza, niegdyś trzecia siła na polskim rynku PC. Od II kwartału 2001 r. firma nie sprzedaje PC, a jej przyszłość kierownictwo widzi w oferowaniu usług związanych z zarządzaniem systemami kadrowo-płacowymi.

Znaczny spadek sprzedaży (z 7,5 tys. do 4,0 tys. sztuk) odnotował FF Computers, pionier sprzedaży komputerów przez Internet. Kierownictwo firmy z Bielska-Białej nie chce jednak rezygnować z montażu komputerów. Ofertę poszerza o rozwiązania do fotografii cyfrowej.

<b>Rosną duzi i najmniejsi</b>

W ubiegłym roku wzrost sprzedaży odnotowała większość zachodnich producentów, a także trzech polskich znajdujących się w pierwszej 10.: Optimus (2 miejsce), NTT System (3) i JTT Computer (4). Średnio było to ok. 11%. Wyniki sprzedaży podreperował ostatni kwartał. W ostatnich trzech miesiącach niektóre firmy sprzedały nawet 50% tego, co przez pozostałą część roku. Nic dziwnego - wg IDC - w III kwartale ub.r. sprzedaż komputerów w Polsce spadła aż o 10%. W I półroczu 2001 r. wzrosła jedynie o 2%.

Ważnym wydarzeniem w 2001 r. była zmiana lidera na rynku PC w Polsce. Palmę pierwszeństwa przejął z rąk Optimusa Compaq Computer. Firma sprzedała ok. 71 tys. komputerów PC. Na dobre wyniki miała wpływ decyzja o rozpoczęciu montowania komputerów w Szczecinie. W tamtejszej fabryce wyprodukowano w tym roku ok. 25-27 tys. PC tej firmy. Optimus wyprodukował w 2001 r. o 11% więcej komputerów - 77 tys. sztuk. Jest to pierwszy wzrost sprzedaży od 3 lat. Na polski rynek trafiło jednak tylko 65 tys. komputerów tej firmy. Pozostałe 12 tys. dostarczono na Ukrainę w ramach kontraktu z tamtejszą Państwową Podatkową Administracją.

<b>Milion czy więcej?</b>

Zgodnie z wynikami sprzedaży poszczególnych typów komponentów (procesorów, dysków twardych i monitorów) oraz licencji systemu Windows Microsoftu sprzedaż komputerów PC w Polsce w 2001 r. można szacować na ok. 1 mln sztuk (ok. 900 tys. rok wcześniej). Trzeba mieć na uwadze, że są to raczej skromne szacunki, zważywszy że AMD ocenia swoją sprzedaż w Polsce na 437 tys. procesorów. Natomiast - wg nieoficjalnych informacji - sprzedaż układów Intela w Polsce to 700-750 tys.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200