Pierwszy krok na pierwszej mili

Komitet standaryzacyjny IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) w ciągu kilku tygodni ma zatwierdzić skład komisji rozpoczynającej prace nad specyfikacją dla technologii Ethernet w tzw. pierwszej mili sieci ($first mile$).

Komitet standaryzacyjny IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) w ciągu kilku tygodni ma zatwierdzić skład komisji rozpoczynającej prace nad specyfikacją dla technologii Ethernet w tzw. pierwszej mili sieci (first mile).

Ethernet in the First Mile (EFM) ma być zestawem standardów określających używanie Ethernetu jako technologii dostępowej dla abonentów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Grupa zajmie się wypracowaniem sposobów pracy Ethernetu zarówno na światłowodach, jak i liniach miedzianych wykorzystywanych dotychczas do usług telefonicznych.

Do rozpatrzenia planowane są dwie opcje światłowodowe: typu punkt-punkt (point-to-point) i punkt-wielopunkt (point-to-multipoint). Światłowód typu punkt-punkt miałby ponownie wykorzystywać technologię 1000Base-LX, rozszerzając jej zasięg do 10 km. Szybkość transmisji przy użyciu jednomodowego światłowodu odpowiadałaby Gigabit Ethernetowi.

Podobnie byłoby w przypadku światłowodu punkt-wielopunkt, który także mógłby być wykorzystywany do emisji na przykład wideo do wielu różnych lokalizacji. Korzystałby on z pasywnej sieci optycznej, wysyłając sygnały poprzez optyczny rozgałęźnik (splitter), o skali rozgałęzienia 1-16. Szybkość transmisji i zasięg są takie same jak w rozwiązaniu punkt-punkt.

Poza dwoma planowanymi standardami światłowodowymi istnieje jeszcze trzecia opcja: miedź. Chodzi o telefoniczne kable miedziane, doprowadzone do większości mieszkań i domów, po których transmitowane były dotychczas tylko sygnały telefoniczne.

I chociaż plany dotyczą względnie konserwatywnej szybkości 10 Mb/s, a także odległości (762,5 m), nadal pozostaje do rozstrzygnięcia wiele kwestii interferencyjnych. Miedź przenosząca sygnały głosowe nie jest optymalnym typem kabla.

Obecnie bierze się pod uwagę kilka różnych interfejsów warstwy fizycznej, aby skrócić czas trwania prac. Jeden z nich to 100Base-CU, a inny oparto na szybkim DSL. Grupa normalizacyjna może oprzeć się na jednej z tych technologii, jako że niektóre problemy zostały już rozwiązane w ramach tychże. Ethernet ma już długą historię zapożyczania fizycznych interfejsów od innych, podobnych technologii.

EFM over copper można by pozycjonować jako alternatywne rozwiązanie dla DSL lub modemów kablowych.

Zatwierdzenie projektu ma odbyć się podczas posiedzenia komitetu 10-13 września br., co w efekcie przyniesie powołanie grupy roboczej IEEE 802.3ah Task Force.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200