Pierwszy intelowski dysk SSD klasy konsumenckiej wspierający technologie PCIe i NVMe

Intel wprowadził do oferty swoje pierwsze dyski SSD klasy konsumenckiej wyposażone w interfejs PCI Express 3.0 oraz kontroler NVMe (Non-Volatile Memory express). Są to urządzenia linii 750 zdolne odczytywać oraz zapisywać dane w trybie sekwencyjnym z szybkościami odpowiednio 2400 MB/s i 1200 MB/s.

Oferowane do tej pory przez Intel dyski SSD klasy konsumenckiej były wyposażone w interfejs SATA. Dyski SSD linii 750 komunikują się z płytą główną komputera za pośrednictwem kontrolera NVMe i połączenia PCIe. Intel twierdzi, że dzięki zastosowaniu kontrolera NVMe i czterech ścieżek PCIe 3.0, pracują one od dwóch do czterech razy szybciej od jej dysków SSD klasy konsumenckiej wyposażonych w interfejs SATA.

Dyski będą oferowane w wersjach o pojemności 400 GB (przewidywana cena – 389 USD) i 1,2 TB (przewidywana cena – 1029 USD). Intel podaje w specyfikacji, że podczas odczytywania i zapisywania danych (w trybie random; bloki o długości 4K) dyski są w stanie wykonywać w ciągu jednej sekundy odpowiednio 440 tys. i 290 tys. operacji I/O.

Zobacz również:

Opóźnienia w przypadku sekwencyjnego odczytywania i zapisywania danych wynoszą 20 mikrosekund, a przypadku odczytywania i zapisywania danych w trybie random, opóźnienia wynoszą odpowiednio 120 i 30 mikrosekund.

Jeśli chodzi o żywotność dysków, to Intel podaje dwa parametry i informuje, iż są one w stanie każdego dnia zapisywać 70 GB danych, a podczas całej swojej pracy 219 TB danych. Parametr MTBF dla dysków linii 750 określono na 1,2 mln godzin.

Pierwszy intelowski dysk SSD klasy konsumenckiej wspierający technologie PCIe i NVMe

Urządzenia będą dostępne w dwóch postaciach: w standardowej obudowanie dyskowej o wielkości 2,5 (mającej wysokość 15 mm) cala oraz w postaci karty o rozmiarach half-height/half-length.

2,5-calowemu dyskowi SSD linii 750 towarzyszy kabel wyposażony po jednej stronie w konektor SFF-8639 PCIe (podłączany do dysku), a po drugiej w konektor Mini SAS SFF-8643 (podłączany do płyty głównej).

Na koniec warto przypomnieć, że Intel wprowadził do oferty pamięci SSD dedykowane dla centrów danych, które wspierały technologie PCI Express i NVMe, w połowie 2014 roku. Były to urządzenia mające pojemność od 400 GB do 2 TB.


TOP 200