Pierwszy Service Pack dla Windows XP

Rozpoczęły się testy beta pierwszego Service Pack rozszerzającego funkcje Windows XP. Docelowo pakiet ten ma się pojawić latem br. To bezpłatne uaktualnienie będzie zawierać poprawki, związane z usterkami i nieszczelnościami systemu, które w większości są już dostępne w postaci tymczasowych łatek.

Rozpoczęły się testy beta pierwszego Service Pack rozszerzającego funkcje Windows XP. Docelowo pakiet ten ma się pojawić latem br. To bezpłatne uaktualnienie będzie zawierać poprawki, związane z usterkami i nieszczelnościami systemu, które w większości są już dostępne w postaci tymczasowych łatek.

Wydanie pierwszego pakietu uaktualnień może spowodować wzrost zainteresowania systemem Windows XP ze strony użytkowników, którzy tradycyjnie ignorują premierę i czekają na pierwsze uaktualnienia nowych systemów operacyjnych, zanim podejmą decyzję o wdrożeniu takiego systemu do eksploatacji.

Zobacz również:

Według prognoz IDC liczba desktopów, na których pracuje Windows XP, przewyższy liczbę tych, na których pracuje Windows 98, pod koniec 2003 r. Pierwszy pakiet uaktualnień XP "rodzi" się jednak dużo wolniej w porównaniu z uaktualnieniami poprzednich wersji systemów operacyjnych.

SP1 dla Windows XP prawdopodobnie sprawi, że wielu potencjalnych użytkowników wstrzymujących się z zakupem XP zdecyduje się jednak na ten krok. Service Pack jednak nie oferuje zbyt wiele dotychczasowym użytkownikom Windows XP, zwłaszcza tym, którzy korzystają regularnie z usług ośrodka webowego Windows Update. SP 1, oprócz poprawek, zawiera wsparcie dla kilku zapowiedzianych projektów PC, takich jak Tablet PC, a także dla usług webowych .Net.

Krytycy Microsoftu mogą z zadowoleniem powitać jeden z nowych mechanizmów Windows XP, który spełnia porozumienie antytrustowe zawarte przez Microsoft z Departamentem Sprawiedliwości USA w listopadzie ub.r. Zawarte w module "Dodaj/Usuń Programy" panelu sterowania nowe ustawienia: "Set Program Access and Defaults", pozwalają określać programy do obsługi podstawowych zadań, takich jak przeglądanie weba, poczta elektroniczna, messaging bezpośredni, odtwarzanie z mediów i interpretacja języka Java.

Nowy mechanizm, oprócz wybierania domyślnych aplikacji, może także ukrywać przed użytkownikiem zainstalowane programy - w tym także te Microsoftu. Po raz pierwszy więc od czasu pojawienia się Windows 95 dostawcy PC używający uaktualnionej wersji XP będą mogli swobodnie "wyposażać" system w przeglądarki i inne narzędzia pochodzące od konkurentów Microsoftu, takich jak Netscape, Opera, zamiast w utility Microsoftu. Nasuwają się jednak wątpliwości, jak wielu dostawców zechce skorzystać z tych możliwości w pełnym zakresie, ponieważ może to - paradoksalnie - zniechęcać użytkowników przyzwyczajonych do narzędzi Microsoftu!

Chociaż SP1 ma pojawić się w drugiej połowie roku, to jednak prawdopodobnie pojawi się wcześniej niż nowe projekty PC, które ma obsługiwać, spodziewane dopiero w sprzedaży przedświątecznej pod koniec roku. Obsługiwane produkty to Freestyle PC, Mira PC i Tablet PC.

Inne rozszerzenia zawarte w SP1 obejmują obsługę urządzeń USB 2.0 i istotne zmiany w mechanizmie antypirackim Windows Product Activation.

Firma przygotowuje też uaktualnienie Windows Media Player, o roboczej nazwie Corona, ale nie będzie ono zawarte w SP1.

Windows XP SP1, tak jak w przypadku poprzednich Service Pack, będzie dostępny bezpłatnie na stronie WindowsUpdate.com (prawdopodobna objętość to 25-30 MB). Można będzie także zamówić krążek CD. Trzeba też pamiętać, że instalowanie SP1 niekoniecznie oznacza sprowadzanie 25 MB przez Internet - WindowsUpdate przygotowuje tylko te łatki, które nie są jeszcze zainstalowane w systemie.


TOP 200