Pierwszy SMS-owy trojan na Androida

Firma antywirusowa Kaspersky Lab poinformowała dziś, że stworzony przez Google system operacyjny na komórki, Android, doczekał się swojego pierwszego wirusa rozsyłającego SMS-y. Rosnąca popularność smartfonów z tym systemem sprawia, że staje się on łakomym kąskiem dla kolejnych hakerów.

"Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a", bo tak nazywa się ważący 13 KB złośnik, jest naprawdę groźny. Niechciany programik, który włącza, wysyła z komórki wielkie liczby SMS-ów, często na numery płatne. Koszta za wysłane wiadomości ponosi oczywiście użytkownik.

Zdaniem analityków International Data Corporation codziennie więcej będzie trojanów i robaków atakujących Androida. Polecane jest pobieranie plików tylko ze sprawdzonych źródeł. W sklepie Android Market jest również możliwość zakupienia programów antywirusowych skonstruowanych specjalnie dla tego systemu.

Zobacz również:

  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji
  • Cyberprzestępcy z dostępem do coraz tańszych narzędzi

W internecie pojawiły się pogłoski, że najnowszy wirus rozsyłany jest przez SMS-y. Możemy na szczęście zdementować tę plotkę i podkreślić, że FakePlayera ściągnąć można jedynie ręcznie. Jak sądzić można po nazwie, plik podszywa się pod smartfonowy odtwarzacz wideo. Kaspersky Lab informuje, że wśród złośliwych programów na smartfony najwięcej jest właśnie trojanów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200