Pierwsze wrażenia z Softargu

Międzynarodowe Targi Oprogramowania, Softarg '94 które odbywały się w dn. 13-18 września w Katowicach - potwierdziły iż Polska programami stoi. Mimo nie najlepszych warunków lokalowych, braku klimatyzacji w pawilonach oraz drobnych niedociągnięć organizacyjnych było rzeczywiście co oglądać. Organizatorom - Dyrekcji MTK i Górnośląskiego Oddziału PTI należą się słowa uznania.

Międzynarodowe Targi Oprogramowania, Softarg '94 które odbywały się w dn. 13-18 września w Katowicach - potwierdziły iż Polska programami stoi. Mimo nie najlepszych warunków lokalowych, braku klimatyzacji w pawilonach oraz drobnych niedociągnięć organizacyjnych było rzeczywiście co oglądać. Organizatorom - Dyrekcji MTK i Górnośląskiego Oddziału PTI należą się słowa uznania.

W Katowicach dopisało wszystko: wystawcy prezentujący ciekawe i bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym oprogramowanie, czołowe postacie polskiej sceny informatycznej oraz może nieco mniej liczni niż w zeszłym roku zwiedzający, którzy tłumnie oblegali targowe kasy na długo przed otwarciem stoisk. Dodatkowo można było uczestniczyć w wielu zebraniach i konferencjach, takich jak np. sympozjum "Programy CAD dla branży elektrycznej" zorganizowanych przez IGE czy "GUPTA na rynku polskim" Techmexu oraz w wielu wydarzeniach o dużym znaczeniu merytorycznym dla krajowej informatyki.

Liczby

Na Softargu można było obejrzeć w tym roku ponad 300 programów, przeznaczonych dla liczących się platform sprzętowych i systemów operacyjnych. Wystawiono, nie tylko tworzone z myślą o prywatnych użytkownikach, aplikacje pracujące na PC i Macach, lecz np. także systemy działające pod Unixem z rodziny AS/400, SUN-ach, systemach wieloprocesorowych firmy Sequent itd. Usytuowane na obrzeżach malowniczego parku tereny targowe, które przypomnijmy, obejmują 8 tys. m.2 powierzchni krytej i 9 tys. m.2 powierzchni otwartej, gościły w 13 pawilonach 200 wystawców z 12 krajów i były miejscem 78 specjalistycznych pokazów trwających łącznie 91 godzin.

Rekordowo "obrodziły" zgłoszone do konkursu programy (było ich aż 96) i... przyznane przez jury nagrody (str. 4) oraz wyróżnienia (razem 27), co świadczy z jednej strony o rosnącej atrakcyjności tych właśnie targów dla krajowych producentów oprogramowania, z drugiej zaś o coraz wyższym poziomie tworzonych programów i szybkim rozwoju rynku.

Tendencje

Zwolennicy komputeryzacji przedsiębiorstw na platformie PC byliby zdziwieni, jak wiele firm tworzących dotychczas swe aplikacje gospodarcze dla środowisk prostych sieci, jest przygotowanych do szybkiego przeniesienia dorobku na inne, "poważniejsze" platformy. Znak to, że za dwa, trzy lata będziemy mieć w kraju o wiele bardziej zróżnicowane oprogramowanie gospodarcze niż dziś, choć obecnie stać na nie wyłącznie największe firmy.

Co się zaś tyczy aplikacji "z półki", na Softargu dały się zaobserwować trendy do bardziej profesjonalnego i dokładnego ich opracowywania, a także tłumaczenia obcojęzycznych rozwiązań na język polski. Do przeszłości należą czasy, gdy producent, prezentujący swe dzieło bez starannie przygotowanej instrukcji, nędznie opakowane itd., mógł liczyć na rynkowy sukces. Okazuje się też, że dobra polonizacja programu zagranicznego ułatwia jego sprzedaż na krajowym rynku i pozwala na wynegocjowanie korzystniejszych cen. W Katowicach zaprezentowano wiele takich programów np. czeski edytor tekstów WinText 602. Widać też było wyraźnie, jak wielu podobnych premier należy się w najbliższym czasie spodziewać.

Nowości

Zacznijmy od laureatów. Oprócz dużych i znanych aplikacji gospodarczych, które nabyły nowych cech funkcjonalnych jak np. zrealizowany w Progressie system zarządzania Promis, autorstwa CSBI, albo podobne rozwiązanie informixowe z Prokomu czy też systemy Junisoftexu (Perfect Expert), na Targach pojawiły się m.in.: opracowany przez Techmex system Premiera (Gupta SQL), seria systemów zarządzania rozproszonymi bazami danych Prologu oraz nowe aplikacje mniejszego kalibru np. usieciowiony i wzbogacony Wokulski firmy Vadim czy Rachmistrz firmy InsERT.

Trudno, w pierwszej krótkiej relacji wymienić choćby z nazwy wszystkie godne uwagi programy, które pojawiły się w tym roku na Softargu. Warto zasygnalizować jeszcze: program podatkowy Net Graf firmy Techno Progress oraz system komputeryzacji komunikacji miejskiej firmy Taran. Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie wybrane pozycje z prouktów zgłoszonych do konkursu, a spora część programów o podobnym ciężarze gatunkowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200