Pierwsze w Polsce testy transmisji danych z przepustowością 100 Gb/s na dużych dystansach

Cisco Poland i Telekomunikacja Polska poinformowały o zakończeniu testów przesyłania danych z przepustowością 100 Gb/s na odległości przekraczającej 1000 km. Eksperyment przeprowadzono w oparciu o technologię "alien wavelength", polegającą na przesyłaniu fali świetlnej, czyli obcego sygnału, przez istniejącą infrastrukturę systemu optycznego.

Testy przeprowadzono na dystansie 660 km w pętli Warszawa-Kraków-Katowice, a następnie na dystansie ponad 1000 km w pętli Warszawa-Bydgoszcz-Poznań-Wrocław-Katowice. Były to pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych w Europie, testy technologii transmisji z przepustowością 100 Gb/s na tak dużych dystansach. Eksperyment pokazał, że systemy DWDM (Dense Wavelength-Division Multiplexing - zwielokrotnienie z gęstym podziałem falowym) starszego typu mogą być wykorzystywane do transmisji danych z przepustowością 100 Gb/s.

Dzięki wdrożeniu technologii IPoDWDM (oparta na routerach transmisja IP zintegrowana z technologią DWDM) nastąpiło dziesięciokrotne zwiększenie pojemności kanałów optycznych w porównaniu z wydajnością oferowaną przez systemy DWDM. Testy pozwoliły także firmie Cisco sprawdzić spójność modulacji CP DQPSK w działaniu poprzez mierzenie wydajności i stabilności łączy optycznych oraz wpływu badanej technologii na istniejącą infrastrukturę sieciową.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski

Do przeprowadzenia testów wykorzystano routery Cisco CRS-3 (Carrier Routing System) wyposażone w karty Ethernet 100 Gb/s oraz moduły CP DQPSK M6 100 Gb/s. Połączenia 100 Gb/s skonfigurowano w dwóch sieciach DWDM TP. Sieci starszego typu o przepustowości 2,5 Gb/s/10 Gb/s, z kompensacją dyspersji chromatycznej i nowej generacji sieć ROADM o przepustowości 40 Gb/s/100 Gb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200