Pierwsze w Europie testy LTE dla sektora enterprise

Firma Huawei przeprowadziła w dniach 6-18 sierpnia (we współpracy ze spółką XIRCOM i na zlecenie ESPOL, regionalnego operatora telekomunikacyjnego) pierwsze w Europie testy systemu LTE przeznaczonego dla sektora enterprise - jednostek administracji publicznej i przedsiębiorstw. Testy przeprowadzono na terenie Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego.

Testowany system szerokopasmowego dostępu do Internetu oparty na technologii LTE (Long Term Evolution) pracował w paśmie 3,6-3,8 GHz. Podobne rozwiązanie, ale pracujące w innych zakresach częstotliwości, wdrażają obecnie operatorzy komórkowi (Polkomtel i Aero2).

Dzięki technologii LTE wykorzystującej pasmo częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz szybkie, bezprzewodowe łącza internetowe będą mogli dostarczać nie tylko operatorzy komórkowi. Szerokopasmowy dostęp do Internetu poprzez LTE umożliwi szybsze przeglądanie stron internetowych obficie wypełnionych grafiką i animacjami, przesyłanie bardzo dużych plików, czy płynniejsze prowadzenie wideokonferencji HD.

Zobacz również:

Szczecińska spółka Espol opracowała koncepcję budowy sieci opartej na technologii światłowodowej i wykorzystującej połączenia LTE, która Internetem (pracującym z szybkością do 100 MB/s) obejmie niemal całe Pomorze Zachodnie. Sieć będzie oparta na instalacji światłowodowej, do której podłączone zostaną stacje LTE zapewniające bezprzewodowy dostęp do Internetu w promieniu dziesiątek kilometrów. Obecnie firma czeka na decyzję o przyznaniu dofinansowania z RPO dla tej ważnej dla regionu inwestycji.


TOP 200