Pierwsze urządzenia analityczne oparte na rozwiązaniach SAP już na rynku

Do sprzedaży trafiły pierwsze sprzętowo-aplikacyjne rozwiązania analityczne SAP. Według zapewnień przedstawicieli niemieckiego koncernu urządzenia bazujące m.in. na sprzęcie HP i IBM są zoptymalizowane pod kątem wysoce wydajnego przetwarzania danych analitycznych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z początkiem grudnia rozpoczęła się sprzedaż systemów SAP High-Performance Analytic Appliance. Rozwiązania te mają charakteryzować się m.in. wysoką wydajnością w zakresie przetwarzania zapytań OLAP oraz bazować na technologii in-memory. Bezpośrednio w pamięci operacyjnej funkcjonować ma relacyjna baza danych działająca synchronicznie wobec bazy transakcyjnej. Takie rozwiązanie ma pozwalać na dodatkowe zwiększenie wydajności przetwarzania danych przy jednoczesnym zachowaniu dużej elastyczności rozwiązania. Za przetwarzanie analityczne odpowiadać ma natomiast dedykowane oprogramowanie wyspecjalizowane pod kątem odmiennych zastosowań. Przedstawiciele SAP podkreślają, że pierwsze rozwiązania aplikacyjne wykorzystujące pełne możliwości urządzeń HANA są już dostępne. Oferta takim narzędzi ma być stale poszerzana.

Z oficjalnych informacji wynika, że funkcjonalność systemów analitycznych HANA zakłada możliwość czerpania informacji niemal z dowolnego źródła. Na chwilę obecną możliwa jest m.in. agregacja danych z arkuszy kalkulacyjnych. Kierownictwo SAP ma jednak nadzieję, że systemy HANA będą często wykorzystywane do analizowania danych pochodzących z oferowanych przez SAP systemów ERP. Niewykluczone więc, że możliwości integracyjne systemów HANA będą dodatkowo optymalizowane pod kątem współpracy z rozwiązaniami biznesowymi niemieckiego koncernu. Wedle zapowiedzi możliwości raportowania i wizualizacji działań analitycznych będzie można rozszerzać m.in. dzięki integracji z oprogramowaniem linii SAP Business Objects. Możliwa ma być jednak integracja mechanizmów analitycznych funkcjonujących w ramach urządzeń SAP HANA z konkurencyjnymi rozwiązaniami klasy Business Intelligence.

Według przedstawicieli SAP nowa linia produktowa nie będzie bezpośrednio konkurować z oferowanymi przez koncern Oracle systemami Exadata. “Rozwiązania SAP HANA i systemy Exadata różni zarówno architektura, wykorzystywane rozwiązania technologiczne, jak i przeznaczenie" - podkreśla Vishal Sikka, dyrektor ds. technologii w SAP. Oba rozwiązania mają być przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Warto nadmienić, że niemiecki koncern współpracuje z firmą Oracle m.in. w zakresie certyfikacji systemów SAP pod kątem integracji z rozwiązaniami linii Exadata. Jednocześnie SAP, w odróżnieniu od amerykańskiego konkurenta, zamierza rozwijać linię rozwiązań HANA we współpracy m.in. z licznymi dostawcami sprzętu. Z oficjalnych informacji wynika, że urządzenia SAP HANA bazują na rozwiązaniach sprzętowych firm takich jak HP, IBM i Fujitsu. W projekt angażują się również koncerny Intel i Cisco.

Nie ujawniono jednak żadnych informacji na temat cen nowych rozwiązań SAP. Wiadomo jednak, że władze niemieckiego koncernu zamierzają oferować urządzenia SAP HANA w różnych wariantach odpowiadających potrzebom i możliwościom finansowym małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Specyficzne kwestie dotyczące konfiguracji sprzętowej mają być przedmiotem odrębnych ustaleń z partnerami SAP.

Czytaj też:

SAP coraz więcej zarabia na analityce biznesowej

Którego producenta oprogramowania zechce kupić HP?

Jest wyrok w procesie między gigantami rynku ERP: SAP musi zapłacić Oracle aż 1,3 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200