Pierwsze urodziny Datastar

Pierwszy rok działalności firmy telekomunikacyjnej Crowley Data Poland to budowa sieci transmisji danych Datastar (począwszy od września 2000), łączącej sześć największych aglomeracji miejskich w Polsce.

Pierwszy rok działalności firmy telekomunikacyjnej Crowley Data Poland to budowa sieci transmisji danych Datastar (począwszy od września 2000), łączącej sześć największych aglomeracji miejskich w Polsce. Firma w tym czasie wprowadziła szereg usług dodatkowych w swojej sieci, przeznaczonych dla klientów instytucjonalnych.

Sieć Datastar funkcjonuje w: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, na Śląsku, w Krakowie i Wrocławiu, pokrywając ok. 80 proc. terenów zurbanizowanych znajdujących się w tych lokalizacjach. Węzły ATM w sieciach metropolitarnych są łączone radioliniami o przepustowości 155 Mb/s, połączenia zaś między sieciami metropolitarnymi są realizowane przez łącza światłowodowe.

Z warszawskiego centrum zarządzania sieć jest monitorowana przez 24 godziny na dobę. Jak informuje operator, liczba firm korzystających z transmisji danych w jego sieci wkrótce przekroczy 400. Przychody zaplanowane na rok 2001 mają wynieść 12-14 mln zł, w 2002 r. przewiduje się dalsze 40 mln zł. Od czerwca br. firma rozpoczęła świadczenie usług dedykowanego dostępu do "międzynarodowego Internetu" oraz "międzynarodowej transmisji danych".

Pozytywna ocena pierwszego roku działalności Datastar zaowocowała nowymi decyzjami inwestycyjnymi. Po pierwszym wsparciu (42 mln USD), sieć otrzymała od swego amerykańskiego partnera - firmy Crowley LLC - kolejne 30 mln USD, przeznaczone na rozwój usług teleinformatycznych.

Więcej informacji o sieci Datastar: http://www.datastar.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200