Pierwsze serwery HP na procesorach ARM w testach jeszcze przed wakacjami

Na drugi kwartał br. zapowiedziano zapowiedziano rozpoczęcie pilotażowych wdrożeń opartych na architekturze ARM serwerów u kilkudziesięciu wybranych klientów koncernu HP. Prototypowe serwery będą dostępne dla wybranych klientów także w laboratoriach HP. Przedstawiciele koncernu nie ujawniają jednak kiedy tego typu serwery mogłyby trafić do sprzedaży.

Na pierwszy, oparty na układach ARM, serwer HP składa się niemal 300 wykorzystujących architekturę ARM układów wyprodukowanych na licencji przez firmę Calxeda. Każdy taki układ bazuje na architekturze ARM Cortex-A9, jest taktowany zegarem o częstotliwości od 1,1 GHz do 1,4 GHz i pobiera ok. 1,5 W mocy. To nawet kilkadziesiąt razy mniej niż najbardziej wydajne, oparte na architekturze x86 układy serwerowe firm Intel, czy AMD.

Przedstawiciele HP podkreślają, że w niektórych zastosowaniach wykorzystanie serwerów opartych na układach ARM zamiast typowych serwerów pozwoli na zmniejszenie zużycia energii nawet o 90 proc. Możliwości serwerów opartych na układach ARM mają bowiem gwarantować optymalną wydajność w zakresie obsługi dużej ilości operacji typowych dla serwisów internetowych. "Przetwarzanie transakcji typowych dla serwisów internetowych wymaga szybkiej obsługi dużej ilości relatywnie prostych zapytań. Do takich zastosowań wysoce wydajny procesor nie jest niezbędny. Energooszczędne układy są w stanie zapewnić wystarczającą wydajność pozwalając jednocześnie na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną" - zapewnia Mark Potter, wiceprezes koncernu HP ds. standardów serwerów przemysłowych. Pilotażowy program wdrożeń serwerów wykorzystujących układy ARM ma rozpocząć się najwcześniej pod koniec drugiego kwartału br. Z ubiegłorocznych zapowiedzi wynika, że na tym etapie władze HP zamierzają zaprosić do ścisłej współpracy ok. 40 klientów. Testy mają pozwolić m.in. zmierzenie rzeczywistej wydajności i efektywności energetycznej prototypowych rozwiązań w rzeczywistych zastosowaniach biznesowych. Prototypowe serwery będą dostępne dla wybranych klientów także w ośrodkach badawczych w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Francji.

Zobacz również:

  • 6 powodów, dla których warto wymienić komputery Mac z CPU Intel
  • ARM w komputerach z Windowsem później, niż myśleliśmy?

Zdaniem analityków serwery oparte na układach ARM na stałe zagoszczą w centrach danych już w przyszłym roku. Za popularyzacją energooszczędnych, a jednocześnie wystarczająco wydajnych układów w zastosowaniach związanych z przetwarzaniem znacznych ilości danych przemawiać mają przede wszystkim dążenia do ograniczania kosztów funkcjonowania infrastruktury teleinformatycznej. Warto wspomnieć, że w laboratoriach firmy Nvidia trwają prace nad zbudowaniem superkomputera opartego na procesorach ARM i układach graficznych.

Z kolei przedstawiciele firmy ARM zapowiadają, że pierwsze, dedykowane dla zastosowań serwerowych 64-bitowe układy architektury ARM trafią na rynek w 2014 roku. Zapowiadane procesory ma charakteryzować m.in. niespotykana wcześniej energooszczędność przy zachowaniu wysokiej wydajności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200