Pierwsze karty z HDMI w pecetach

O interfejsie audio-wideo HDMI użytkownicy telewizorów i odtwarzaczy DVD wiedzą już od dawna. Wielu przekonało się do zalet tego rozwiązania, jednak od dawna zastanawialiśmy się także, dlaczego HDMI nie gości w kartach graficznych. W dobie przenikania się urządzeń komputerowych i elektroniki użytkowej, HDMI to doskonałe rozwiązanie, mające wobec znanego już interfejsu DVI szereg zalet. W końcu dostrzegli to także producenci kart graficznych i tak oto mamy przyjemność podzielić się z Wami wrażeniami z użytkowania pierwszych modeli z HDMI - Sapphire X1600 PRO HDMI oraz Asus EN7600GT/HDTI/256M/A.

Pierwsze karty z HDMI w pecetach
Aby zrozumieć na czym polegają nowości we wspomnianych kartach w skrócie przedstawimy cechy interfejsu audio-wideo jakim jest HDMI.

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to rozwinięcie cyfrowego przesyłu danych w standardzie DVI. O ile w tym ostatnim możemy cyfrowo przesłać jedynie obraz to HDMI pozwala na transmisję także ścieżek audio. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń audio wideo, które są w pełni cyfrowe - monitory LCD, ekrany plazmowe, projektory. Dotychczas najczęściej obraz przesyłano do nich drogą analogową (VGA) co wiązało się z koniecznością dwukrotnej konwersji sygnału wideo, najpierw z cyfrowego na analogowy, a następnie z analogowego na cyfrowy. Nie miało to większego sensu, jednak do tej pory wiele monitorów LCD wciąż korzysta z tego kuriozalnego rozwiązania. HDMI aktualnie najdynamiczniej rozwija się wśród urządzeń elektroniki użytkowej. Stosują go w swoich produktach producenci odtwarzaczy DVD, telewizorów LCD i plazmowych oraz wytwórcy projektorów.

Zobacz również:

  • Maszyny wirtualne w Google Cloud będą pracować szybciej
  • Asus wprowadza do sprzedaży laptopy z CPU Intel 13. generacji
  • RX 6500 XT, GeForce RTX 3050 i inne karty nie dały rady
Pierwsze karty z HDMI w pecetach

Sapphire ze złączem HDMI to karta typu low profile, która będzie pasowała także do obudów w których ilość miejsca jest bardzo ograniczona

Istotną zaletą przemawiającą za HDMI jest to iż oferuje kompatybilność wsteczną: przewody HDMI - do - DVI umożliwiają użytkownikowi połączenie wyjścia HDMI odtwarzacza do wyświetlacza/projektora, który posiada wyłącznie terminal wejściowy DVI (z obsługą ochrony zawartości HDCP). W takim przypadku nie jest jednak możliwa jednoczesna transmisja dźwięku. Kabel HDMI może z kolei przesyłać równocześnie dźwięk wielokanałowy (do ośmiu kanałów) i obraz. Ponadto, dzięki poprawionym specyfikacjom (i lepszemu, mniejszemu i prostszemu złączu) HDMI umożliwia także większą elastyczność pod względem maksymalnej długości przewodów. O ile w przypadku DVI maksymalne długości okablowania wynoszą do ok 15 m, to HDMI bez strat jakościowych może transmitować dźwięk i obraz na odległość aż 40 m. Przepustowość interfejsu HDMI wynosi 5 Gbps. Zalety HDMI objawiają się także w sposobie użytkowania urządzeń z tym interfejsem. Po uruchomieniu urządzeń komunikujących się złączem HDMI wykrywają się wzajemnie i dostosowują automatycznie do najlepszego możliwego trybu pracy. Użytkownik nie musi więc troszczyć się o poprawne ustawienia rozdzielczości i innych parametrów wyjściowych (choć zwykle może także dokonać ręcznych zmian ustawień).

Wyświetli film czy nie?

Podobnie jak najnowsze wersje DVI, HDMI obsługuje algorytm ochrony praw autorskich HDCP (high-bandwidth digital content protection) opracowany przez Intela. Obecnie HDMI rozpowszechnia się dynamicznie na rynku elektroniki użytkowej, a także wśród dostawców multimedialnych plików oferowanych do pobrania z Internetu. HDMI szczególnie zainteresować powinno przyszłych użytkowników systemu operacyjnego Vista, który wg. dotychczasowych informacji udostępnianych przez Microsoft, do pełnego wykorzystania rozdzielczości nowoczesnych wyświetlaczy wymagał będzie obecności zarówno w źródle (czyli w tym przypadku karcie graficznej) jaki i wyświetlaczu (monitor, telewizor) systemu ochrony praw autorskich HDCP. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji co stanie się jeśli jedno z urządzeń nie będzie kompatybilne z HDCP. Możliwe są dwa warianty, materiał wideo będzie wyświetlany z niższą jakością (rozdzielczością) lub też nie będzie wyświetlany w ogóle. Jak będzie w wersji finalnej Visty przekonamy się za kilka miesięcy. Jedno jest pewne, warto mieć już dzisiaj kartę z obsługą HDCP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200