Pierwsze karty z HDMI w pecetach

Idealne do Media Center

Karty z HDMI pojawiły się w ofercie Asusa i Sapphire'a głównie ze względu na duże zainteresowanie komputerami typu "Media Center", a szerzej mówiąc wszystkimi, które stają w pokojach wypoczynkowych i zastępują DVD, radio, nagrywarkę czy konsolę gier. Najnowsze wyświetlacze plazmowe, czy LCD coraz rzadziej wyposażane są w złącza DVI. Powodem jest oczywiście stosowanie wygodniejszego i lepszego interfejsu HDMI. Istotną przewagą jak już wspomnieliśmy są lepsze parametry interfejsu HDMI oraz możliwość jednoczesnego przesyłania pojedynczym kablem sygnału audio-wideo. Karty graficzne jakie otrzymaliśmy do testów znacznie się od siebie różniły budową.

Pierwsze karty z HDMI w pecetach

Dźwięk najlepiej doprowadzić do karty Sapphire'a za pośrednictwem wejścia cyfrowego SPDIF

Sapphire to model typu low profile, czyli niska karta, którą łatwo będzie zamontować praktycznie w każdym komputerze, nawet tam gdzie miejsca w obudowie jest niewiele. Jej wada to stosunkowo głośny układ chłodzenia, co niestety jest wymuszone zastosowaniem procesora Radeon X1600 PRO taktowanego ze stosunkowo wysoką częstotliwością 400 MHz. Oczywiście producent mógłby zastosować chłodzenie pasywne, jednak wtedy karta byłaby fizycznie większa, i mogłaby sprawiać problemy przy instalacji w małych obudowach. Jeśli chodzi o standardowe możliwości karty, jej wydajność w grach, to niczym nie różni się w stosunku do modeli z ww. procesorem. Jest to karta klasy średniej, która sprawdzi się nawet w nowych grach, o ile wybierzemy rozdzielczość nie wyższą niż 1280x1024 piksele i nie przesadzimy z uruchamianiem zaawansowanych funkcji poprawiających jakość obrazu (wygładzanie krawędzi, HDR czy filtrowanie tekstur). Różnica pomiędzy modelem HDMI, a standardowym polega na zastosowaniu wyjścia HDMI w miejsce DVI oraz co bardzo istotne, wyposażenia karty w układ Crytpto-ROM obsługujący protokół HDCP. Jeśli chcecie przesyłać kablem HDMI jednocześnie obraz i dźwięk to musicie odpowiednio podłączyć kartę graficzną z układami audio płyty głównej czy karty dźwiękowej.

Pierwsze karty z HDMI w pecetach

Asus także wyposażył swój model w wyjście HDMI, lecz rozmiar karty z procesorem GeForce 7600 GT jest standardowy

Model Saphire ma wejście cyfrowe audio koncentryczne, do którego najlepiej podłączyć kabel z wyjścia cyfrowego audio płyty głównej. Można jednak połączyć kartę dźwiękową do karty graficznej także wewnątrz peceta korzystając z dołączonego w komplecie specjalnego, 2-pinowego kabelka (taki jakim np. łączymy kartę dźwiękową z napędem CD). Wadą karty Sapphire'a jest brak złącza monitorowego DVI. Oczywiście można zastosować przejściówkę HDMI-DVI, jednak jeśli będziemy korzystali z wyjścia HDMI podłączając komputer np. do telewizora to już monitor będziemy mogli podpiąć jedynie do wyjścia VGA.


TOP 200