Pierwsze karty wirtualne

Invest-Bank SA, jako pierwszy bank w Polsce, wydaje klientom tzw. wirtualne karty płatnicze.

Invest-Bank SA, jako pierwszy bank w Polsce, wydaje klientom tzw. wirtualne karty płatnicze.

Jako pierwszy na świecie karty wirtualne zaczął wydawać w marcu br. turecki oddział Citibanku. Invest-Bank jest ósmym bankiem w Europie, który udostępni klientom karty wirtualne. "Dla banków ważny jest fakt, że wprowadzenie kart wirtualnych nie wymaga personalizacji i wyrafinowanego nośnika. Obniża to koszty pozyskiwania klientów" - twierdzi Zdenek Houser, kierownik ds. technologii na Europę Środkową i Wschodnią w Europay International.

Bez plastiku

Karty wirtualne odpowiadają funkcjonalnie plastikowym kartom debetowym. Za ich pomocą można dokonywać płatności do wysokości salda, które jest każdorazowo sprawdzane przed dokonaniem transakcji. Jednak - zgodnie ze specyfikacją Europay - karta wirtualna różni się od kart tradycyjnych tym, że nie ma pasków magnetycznego i podpisu czy hologramu. Nie musi nawet istnieć fizycznie. Może być jedynie zapisem przechowywanym w systemie bankowym. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku Invest-Banku. Zamiast fizycznej karty klienci otrzymują kopertę, podobną do tej, w jakiej banki przesyłają numery PIN. Są tam: szesnastocyfrowy numer karty, data jej wygaśnięcia i kod zabezpieczający CVC2.

Kartę wirtualną zaprojektowano do wykorzystywania przy płatnościach dokonywanych telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu. "Karta wirtualna nie wymaga otwarcia dodatkowego konta - jest przypisana kontu ROR, podobnie jak wydawane przez nas karty Visa Electron" - mówią przedstawiciele Invest-Banku.

Nowy produkt rozszerzono o usługi dodatkowe. Każda transakcja może być automatycznie potwierdzana na dwa sposoby: za pomocą wiadomości SMS lub poczty elektronicznej. Zaletą jest to, że w razie zagubienia lub podejrzenia o nie autoryzowane transakcje, kartę wirtualną można zastrzec tele-fonicznie ze skutkiem natychmiastowym. Invest-Bank nie pobiera opłat za wydanie karty ani za jej użytkowanie. Naliczane są natomiast prowizje od transakcji. Według przedstawicieli Invest-Banku, karty wirtualne może już obsługiwać ok. 30 polskich sklepów internetowych, w tym prowadzone przez Onet.pl i Wirtualną Polskę.

Cyfrowe produkty

Invest-Bank w najbliższych miesiącach zamierza wprowadzić kolejne produkty. "Do końca stycznia udostępnimy klientom system bankowości elektronicznej. Za pomocą przeglądarki będzie można zarządzać środkami na koncie ROR, a także zmieniać limit bez udziału terminalu karty wirtualnej" - twierdzi Arkadiusz Jasiński, zastępca dyrektora Departamentu Bankowości Elektronicznej w Invest-Bank SA w Poznaniu. Dostęp do konta będzie szyfrowany za pomocą 128-bitowej technologii SSL. Wspólnie z większościowym udziałowcem banku - telewizją Polsat - do końca I kwartału 2001 r. Invest-Bank uruchomi usługi zdalnych zakupów wykorzystujące Platformę Cyfrową Polsatu.


TOP 200