Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund

Fundusz inwestycyjny powołany przez państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego przelał już pierwsze transze środków na rozwój zaawansowanych technologii o potencjalnym zastosowaniu w obronności.

Powołanie funduszu NATO Innovation Fund zapowiedziano w czerwcu 2022 r., kilka miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę, w trakcie szczytu państw członkowskich sojuszu w Madrycie. NIF jest elementem agendy NATO 2030, podobnie jak Akcelerator Innowacji Obronnych DIANA, którego jest uzupełnieniem.

NIF ma zapewnić wsparcie dla firm i start-upów z obszaru deep tech, rozwijających innowacyjne technologie o wysokim potencjale podwójnego zastosowania, tj. zarówno w obszarze cywilnym, jak i w obronności. Chodzi o rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, przetwarzanie dużych zbiorów danych, technologie kwantowe, biotechnologię, nowe materiały i tworzywa, energię, systemy napędowe i technologie kosmiczne.

Zobacz również:

  • Nowe prototypowe oprogramowanie pomoże w walce z deep fake'ami
  • Znany dostawca treści i usług internetowych będzie blokować boty używane w procesie szkolenia modeli AI
  • AI Act opublikowany

Fundusz przeznaczy na ten cel miliard euro w perspektywie 15 lat – w formie inwestycji bezpośrednich oraz w ramach wsparcia funduszy venture capital. Jest wspierany przez 24 spośród 32 członków NATO.

Wśród pierwszych beneficjentów finansowania NIF znalazły się takie firmy jak ARX Robotics, Fractile, iCOMAT i Space Forge.

ARX Robotics rozwija skalowalne systemy robotyczne do zastosowań obronnych i komercyjnych, zwiększające bezpieczeństwo i wydajność ludzkiego personelu. Fractile zajmuje się poprawą wydajności działania sieci neuronowych. iCOMAT opracowuje nowoczesne materiały kompozytowe dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, a Space Forge działa w obszarze wytwórstwa zaawansowanych materiałów półprzewodnikowych dla infrastruktury krytycznej.

NIF wsparł już również kilka funduszy venture capital, w tym Alpine Space Ventures, Join Capital, Vsquared Ventures oraz polski OTB Ventures. OTB Ventures koncentruje się na inwestycjach w technologie kosmiczne, automatyzacji, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie i fintech.

Jak czytamy na stronie internetowej NIF, inwestycyjne zainteresowanie funduszu w obszarze venture capital skupi się na regionach, gdzie w przeszłości pojawiały bariery w dostępie do finansowania – takie jak Europa Południowa i Wschodnia – a także na „ekosystemach” z szybko rosnącą liczbą startupów deep tech, takich jak kraje nordyckie.

– Europejski sektor deeptech, napędzany przez bogatą pulę talentów, jest gotowy stawić czoła globalnym wyzwaniom dzięki zaawansowanym technologiom. Inwestowanie w deeptech wymaga czasu i umiejętności, ale przynosi ogromne możliwości. Utworzenie NATO Innovation Fund podkreśla kluczową rolę tych inwestycji i zapewnia know-how, które pozwoli wprowadzić je na nowe rynki i do nowych zastosowań

– przekonuje Adam Niewinski, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200