Pierwsze e-skierowanie na platformie P1

Prace nad pełnym uruchomieniem funkcjonalności platformy P1 weszły w kolejny etap. W tym tygodniu na P1 pojawiło się pierwsze w Polsce e-skierowanie. Elektroniczny dokument został wystawiony przez placówkę medyczną korzystającą z oprogramowania Atende Medica.

Historia centralnej platformy medycznej P1 nadaje się na scenariusz sensacyjnego serialu kręconego w wielu sezonach i odcinkach. Zmiany metodologii tworzenia platformy, negocjacje z Brukselą, przekładane wdrożenia poszczególnych etapów – wszystko to sprawiało, że rynek przestał już wierzyć, że P1 wystartuje. W 2016 roku plan naprawczy zagrożonej niepowodzeniem platformy P1 pozwolił wznowić prace nad jej poszczególnymi funkcjonalnościami. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przygotowało plan ratowania P1. Projekt został podzielony na mniejsze, łatwiejsze do wdrożenia fragmenty. W końcu ruszył pilotaż e-recepty, pojawiły się zapowiedzi o kolejnych wdrożeniach: e-skierowania i Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Były szef CSIOZ, Marcin Wegrzyniak, wyjaśniał wówczas, jak będą przebiegać prace nad platformą – po wdrożeniu pilotażu e-recepty część zespołu zajmie się dalszymi zadeklarowanymi funkcjonalnościami platformy czyli e-skierowaniem i wsparciem EDM. Czasu jest już niewiele – jeśli CSIOZ chce trzymać się zadeklarowanych Komisji Europejskiej terminów, zakończenie prac nad P1 musi zakończyć się w pierwszym kwartale 2020. Od połowy lutego 2018 w Siedlcach i Skierniewicach trwał pilotaż e-recepty. Teraz pojawiło się już pierwsze wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że e-skierowania przeszły z fazy pilotażowej do fazy produkcyjnej eksploatacji.

Wieczorem 12 grudnia ok. godz. 18 jeden z warszawskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, korzystający z systemu Medicus On-line firmy Atende Medica z Grupy Atende, zarejestrował pierwsze e-skierowanie na platformie P1. „W przeciwieństwie do e-recepty, gdzie ze względu na narzucone, niewielkie obszary geograficzne w fazie pilotażu i uruchomienia brali udział tylko niektórzy producenci oprogramowania, do pilotażu e-skierowań mogli przystąpić praktycznie wszyscy. Jednak to właśnie Atende Medica jest pierwszą firmą, która wysłała e-skierowanie na P1 – mówi Tomasz Judycki, wiceprezes zarządu Atende Medica.

Nowa funkcjonalność platformy będzie ułatwieniem w pierwszej kolejności dla tych pacjentów, którzy zapisują się na wizyty telefonicznie lub przez internet. Dotychczas musieli oni fizycznie dostarczyć papierowe skierowanie. Teraz wystarczy udostępnienie go zdalne placówce medycznej. Za chwilę powinny pojawić się następne przykłady. Tym bardziej, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, od 1 stycznia 2019 roku trzy dokumenty – karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz informacja specjalisty dla lekarza kierującego – będą wystawiane już wyłącznie w formie elektronicznej. Niedługo wejdą też obligatoryjne e-zwolnienia lekarskie, a po nich elektroniczne recepty i skierowania, które już za 2–3 lata będą wystawiane wyłącznie w tej formie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200