Pierwsza w tym roku aktualizacja jądra systemu Linux jest już dostępna

Linus Torvalds (twórca systemu operacyjnego Linux) poinformował o dostępności kolejnej wersji jądra tego oprogramowania - numer 5.11. Jest to pierwsza stabilna aktualizacja jądra systemu Linux w tym roku.

Linux

Jądro 5.11 wspiera intelowskie rozszerzenia SGE (Software Guard Extensions). Jest to izolowane sprzętowo, zaufane środowisko wykonawcze, zapewniające sprzętowe szyfrowanie pamięci. SGX pozwala na przydzielenie kodu użytkownika do prywatnych regionów pamięci, które Intel nazywa enklawami. Ich zaletą jest to, że są chronione przed procesami działającymi na wyższych poziomach uprawnień.

Linux 5.11 zapewnia też lepszą wydajność warstwie sprzętowej AMD (chodzi tu np. o układy MediaTek bazujące na architekturze Arm, takie jak MT8192, MT8167 czy MT6779) i obsługę zarządzania energią dla procesorów AMD opartych na architekturze Zen. Oferuje również dodatkowe wsparcie dla urządzeń z procesorami Arm, w tym szerszą obsługę Chromebooków.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Apple załatał w pilnym trybie swoje trzy systemy operacyjne
  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1

Wiadomo już, że na jądrze 5.11 będzie bazować system Ubuntu 21.04, którego premiery można się spodziewać w kwietniu tego roku. Jądro to zostanie też wykorzystane w innych dystrybucjach Linuksa, w tym Fedora, Mint, Debian czy openSUSE. Bardziej zaawansowani użytkownicy systemu Linux mogą już wypróbować nowe jądro, odwiedzając tę stronę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200