Pierwsza testowa wersja systemu Android 11 trafiła do rąk deweloperów

Google udostępniło deweloperom pod koniec zeszłego tygodnia pierwszą testową wersję mobilnego systemu operacyjnego Android 11. System można testować wyłącznie na niektórych smartfonach Pixel, na których deweloperzy muszą go instalować ręcznie.

Kolejna, tzw. publiczna wersja beta systemu Android 11 ma być gotowa w maju tego roku i zostanie prawdopodobnie zaprezentowana podczas firmowej konferencji Google I / O.

Jak łatwo zauważyć, Google nie nadał kolejnej wersji systemu Android żadnej kodowej nazwy, ograniczając się do stwierdzenie iż jest to po prostu wersja 11. Jednocześnie ostrzega, aby zwykli użytkownicy smartfonów – a nawet programiści - nie próbowali na nich instalować tego systemu, gdyż jest to pierwsze podejście i system powinien trafić wyłącznie do rąk deweloperów przygotowanych do testowania tego rodzaju produktów.

Zobacz również:

System Android 11 można instalować wyłącznie na smartfonach Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Aby to zrobić, deweloper musi pobrać fabryczny obraz systemu i zainstalować go na takim smartfonie ręcznie. Google przypomina też, że ci dewelperzy, którzy będą chcieli wrócić do systemu Android 10, będą musieli zresetować smartfon, wracając tym samym do ustawień fabrycznych.

Android 11 różnie się przede wszystkim tym od swojego poprzednika, że zawiera nowe interfejsy API wspierające połączenia 5G i szereg ulepszeń sprawiających, że zaspokoi oczekiwania użytkowników korporacyjnych.

Google poinformowało też, jak będzie wyglądać mapa drogowa rozwoju oprogramowania Android 11. I tak przez najbliższe dwa miesiące (to jest w marcu i kwietniu) deweloperzy będą testować system, wyłapywać błędy i wprowadzać do niego poprawki. W ciągu tych dwóch miesięcy system Android 11 będzie dostępny w dwóch kolejnych wersjach (po pierwszej lutowej edycji Developer Preview 1, będą to edycje Developer Preview 2 i Developer Preview 3).

Jeśli nie będzie żadnych niespodzianek ani większy problemów, pierwsza publiczna wersja beta (Beta 1) powinna się pojawić w maju. Wtedy też system będzie można prawdopodobnie instalować również na innych smartfonach. W następnych miesiącach pojawią się edycje Beta 2 i Beta 3, a w trzecim kwartale przewidziana jest prezentacja finalnej wersji systemu.


TOP 200