Pierwsza publiczna prezentacja komputera The Machine

HPE pokazał wreszcie prototypowy model zapowiadanego od dawna komputera The Machine. W zamyśle firmy ma to być komputer naszpikowany nowymi technologiami, wyznaczający kierunki rozwoju systemów obliczeniowych kolejnej generacji, wyposażony w przyszłości w takie elementy, jak układy fotoniki i pamięci oparte na memrystorach.

Korporacja pokazała komputer The Machine po koniec zeszłego tygodnia w Fort Collins (Kolorado) w swoim firmowym laboratorium. Nie zawiera on niestety pamięci memrystorowej, ale i tak robi wrażenie, ponieważ zainstalowane w nie procesory mają do dyspozycji trzy razy więcej pamięci niż serwery linii Superdome X, czyli 160 TB.

HPE zainstalował w komputerze – pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux - 1280 rdzeni obliczeniowych. Są to 32-rdzeniowe procesory Cavium ThunderX2 oparte na architekturze ARM. Cała pamięć i wszystkie procesory (40 układów) znajdują w czterech szafach typu Apollo 6000 , które wymieniają między sobą dane za pośrednictwem bardzo wydajnych połączeń. Tworzą one sieć typu mesh, dzięki której wszystkie procesory i moduły pamięci komunikują się ze sobą z bardzo dużą szybkością.

Zobacz również:

The Machine zawiera rozwiązania przygotowane na przyjęcie futurystycznych technologii, takie jak konektory, do których w przyszłości będzie można podłączać fotoniczne interfejsy Gen-Z.

Analitycy podkreślają, że brak w komputerze The Machine układów pamięci bazujących na memrystorach pozostawia niedosyt. Stąd wniosek, że technologia ta – nad którą HP pracuje od prawie 10 lat - wymaga jeszcze dopracowania. HPE stara się obecnie rozwiązać ten problem wspólnie z firmą Western Digital


TOP 200