Pierwsza pamięć DRAM z takim interfejsem

Samsung zaprezentował pierwszy na świecie moduł DRAM wyposażony w interfejs CXL (Compute Express Link). To pamięć DDR5 zgodna z formatem EDSFF (Enterprise and Datacenter SSD Form Factor), zaprojektowana z myślą o instalowaniu w wysokowydajnych serwerach, która może mieć pojemność liczoną w terabajtach.

Samsung

Interfejs powstał dwa lata temu i został opracowany przez CXL Consortium, w skład którego wchodzą wiodący na świecie dostawcy sprzętu IT, w tym tak znane firmy jak Intel, Google, AMD czy właśnie Samsung.

Dzięki rozbudowanemu systemowi buforowania danych, pamięć wyposażona w interfejs CXL ma bardzo dużą przepustowość, dlatego może w powodzeniem obsługiwać aplikacje wykorzystujące tak wymagające technologie, jak SI (sztuczna inteligencja) czy maszynowe uczenie.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Ruszyła produkcja układów pamięci DRAM najnowszej generacji
  • OpenAI prezentuje nowe API zapewniające dostęp do narzędzi ChatGPT

Interfejs CXL został tak zaprojektowany, aby obsługiwał dane z bardzo dużą, nieosiągalną do tej pory szybkością, oferując przy tym wyjątkowo niskie opóźnienia przy transmitowaniu danych między procesorem hosta i innymi urządzeniami znajdującymi się w serwerze, takimi jak akceleratory czy interfejsy I/O.

Jak podaje Samsung, nowa pamięć zawiera oprócz interfejsu CXL inne nowatorskie rozwiązania, takie jak system mapowania pamięci czy rozbudowany system do zarządzania błędami. Pozwala to głównym procesorom instalowanym w serwerze (CPU czy GPU) identyfikować i akceptować taką pamięć, traktując ją tak jak standardową pamięć DRAM.

Nowy moduł został już przetestowany przez wielu dostawców serwerów, w tym przez Intela. Samsung współpracuje też z dostawcami centrów danych i chmurowych usług, co oznacza iż moduły pamięci tego typu mogą się wkrótce pojawić w serwerach obsługujących tego rodzaju środowiska obliczeniowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200