Pierwsza odsłona Solaris 9

Sun udostępnił za darmo w Internecie wersję beta systemu Solaris 9. Każdy zainteresowany ma więc możliwość zapoznać się z tym systemem zanim z początkiem przyszłego roku nastąpi jego oficjalna premiera.

Oprogramowanie Solaris 9 De-veloper Early Access, dostępne w wersjach dla procesorów SPARC i Intel, jest przeznaczone przede wszystkim dla programistów, którzy są zainteresowani testowaniem pracy własnych aplikacji na nowej wersji systemu. Solaris 9 jest oferowany bezpłatnie na stronach internetowych producenta. Pełna wersja systemu zostanie wprowadzona na rynek w pierwszej połowie 2002 r.

Solaris 9 Developer Early Access pozwala zapoznać się z kilkoma nowymi funkcjami, poprawiającymi wydajność i skalowalność systemu, które pojawią się w pełnej wersji systemu. Poprawiono m.in. wydajność systemu plików wykorzystywanego przez bazy danych w celu uzyskania dostępu do danych, znajdujących się na dysku, oraz możliwości w zakresie alokowania, monitorowania i kontrolowania zasobów systemowych. Dodano także linuxowe API, komendy i programy narzędziowe, które mają umożliwić rekompilowanie aplikacji linuxowych, tak by mogły one działać na systemach Solaris. Natomiast funkcja Linux Compatibility Mode pozwala na uruchamianie aplikacji zbudowanych w architekturze intelowskiej IA-32.

Solaris 9 Developer Early Access można zainstalować na większości komputerów produkowanych przez Suna, od standardowych stacji roboczych po wprowadzony niedawno na rynek serwer StarCat, który może być wyposażony w 106 procesorów. Pełna wersja Solaris 9 będzie m.in. zapewniać wsparcie dla RCM (Reconfiguration Coordination Manager) API. Oprogramowanie RCM umożliwi użytkownikom sprawdzenie, jak będzie działała dana aplikacja, gdy zostaną wprowadzone zmiany w partycjach lub nastąpi zmiana konfiguracji sprzętowej systemu w trakcie jego pracy, np. zostanie dodany kolejny procesor.

W Solaris 9 zabraknie natomiast oczekiwanego od dawna przez użytkowników graficznego interfejsu The Gnome. Według przedstawicieli Suna, będzie on jednak wykorzystany jako domyślny interfejs w kolejnych wersjach systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200