Pierwsza debata Gatesa i Jobsa od 24 lat

Z kolei Steve Jobs zaznaczył, że iPod był bezpośrednią odpowiedzią firmy, na rozwój rynku przenośnych odtwarzaczy muzyki, zapoczątkowany przez japońskich producentów. "Komputery Mac i odtwarzacze iPod różnią się od rozwiązań konkurencyjnych głównie dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu" - powiedział. "Mimo wszystko, Apple uważa się za firmę produkującą oprogramowanie. Takich firm wcale nie ma zbyt wiele. A przecież Microsoft również tworzy oprogramowanie. Patrzymy, co robią pozostali. Również Microsoft. Niektóre z tych rzeczy są naprawdę świetne; jedne są konkurencyjne, inne nie" - dodał.

Steve Jobs stwierdził jednak, że cel Apple jest odmienny niż Microsoftu i "znacznie skromniejszy niż dominacja nad światem" lub pozycja lidera na wielu rynkach. "Nie zamierzamy zdobyć 80% udziałów w rynku. Cieszy nas każdy nowy, pozytywnie odbierany produkt i każdy zadowolony klient" - powiedział ku rozczarowaniu obecnych na widowni entuzjastów komputerów Mac.

Gates: przyszłość to coś więcej niż komputer

Obaj panowie zgodzili się, że aktualnie informatyka jako nauka i fragment życia większości ludzi, przeżywa rozkwit. Ich zdaniem dynamiczny rozwój Internetu i aplikacji sieciowych przyczynił się do "rozruszania skostniałego rynku urządzeń cyfrowych".

Bill Gates uważa, że przyszłością informatyki będzie - jak to określił - "bogata funkcjonalność lokalna". Przypominając słabe wyniki sprzedaży komputerów sieciowych i urządzeń o bardzo ograniczonej funkcjonalności, Bill Gates stwierdził, że przyszłość należy do urządzeń - bo już niekoniecznie będą to komputery w dzisiejszym rozumieniu tego słowa - łączących w sobie różnorodne funkcje. Jego zdaniem w najbliższym czasie użytkownicy zaczną w większym niż dziś stopniu zwracać uwagę na mobilność i funkcjonalność urządzeń, a moc obliczeniowa straci na znaczeniu.

Szef Microsoftu dodał, że spodziewa się, iż już niedługo nastąpi dynamiczny rozwój urządzeń typu tablet, łączących funkcje komputera przenośnego z możliwościami, jakie daje ekran dotykowy. "Dzisiejsze tablety są jak Windows w 1992 r." - zażartował. Jego zdaniem następna generacja komputerów osobistych będzie połączeniem tabletu, telefonu komórkowego i kilku innych urządzeń.

Jobs: początek ery post-PC

Steve Jobs, zgadzając się z przedmówcą wymienił aplikację Google Maps, przeznaczoną dla telefonu iPhone jako przykład "praktycznego zastosowania innowacji Apple, oferującego bogatą funkcjonalność w połączeniu ze zdalnym dostępem do danych". "Taka mapa to niesamowity wynalazek, znacznie lepszy niż w przypadku Google Maps dla komputerów PC. Dzięki zaawansowanej technologii aplikacja ta w wersji na iPhone oferuje dużo ciekawych funkcji, niedostępnych z poziomu przeglądarki internetowej" - powiedział Steve Jobs.

Według niego już niedługo na rynku pojawi się wiele urządzeń ery post-PC, wywodzących się bezpośrednio od komputerów. Urządzenia te nie będą równie wszechstronne, jak dzisiejsze komputery. Zamiast tego będą jednak lepiej przemyślane i bardziej dopracowane. Jako jedno z pierwszych tego typu urządzeń Jobs wskazał na odtwarzacz iPod. Jego zdaniem już niedługo będzie można kupić wiele podobnych urządzeń, których funkcjonalność i wygląd jeszcze nie tak dawno temu były uważane za science fiction. "Z pewnością wykorzystywane w nich rozwiązania techniczne i programowe będą bardzo innowacyjne" - powiedział. Przykładem takich innowacyjnych zastosowań mogą być nowe możliwości urządzenia Apple TV, takie jak wsparcie dla serwisu YouTube.


TOP 200