Pierwsza chmurowa usługa firmy Toshiba

Toshiba pracuje nad swoją pierwszą chmurową usługą, w ramach której użytkownicy będą mieli do dyspozycji ciekawą funkcjonalność. Pozwoli ona im kastomizować zdalne komputery pracujące w centrach danych zbudowanych przez Toshibę, które pełnią rolę wirtualnych desktopów lub chmurowych magazynów danych.

Użytkownicy będą mogli konfigurować procesor zainstalowany na zdalnym komputerze oraz pamięci, zarówno systemową, jak i masową. Konfigurując w odpowiedni sposób te elementy, użytkownicy będą decydować o tym, jak szybko dany komputer reaguje na żądania osób, które korzystają z jego usług.

Dostęp do zdalnego komputera będzie można uzyskiwać z poziomu przeglądarki zainstalowanej na komputerze PC, smartfonie oraz tabletu. Toshiba opracowała oprogramowanie realizujące te zadania wspólnie z firmami Citrix i VMware.

Zobacz również:

  • Włochy są kolejnym krajem, w którym Microsoft zbuduje swoją chmurę
  • Złośliwe oprogramowanie w chmurze - nowy, niebezpieczny trend
  • Sprzedaż dysków twardych spadła o 15% w ostatnim kwartale

Decydując się na takie rozwiązanie (czyli możliwość kastomizowania zdalnego komputera), Toshiba chciała zmniejszyć dystans (chodzi o możliwość zarządzania) jaki dzieli zdalne desktopy od komputerów PC i tabletów.

Jakość usług zależy też od przepustowości połączeń obsługujących komunikację między urządzeniem i centrum danych, w którym znajdują się hostowane desktopy. Toshiba zbudowała w USA dwa takie duże centra danych – jedno na wschodnim, a drugie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oba bazują na firmowych rozwiązaniach oraz pamięciach masowych dysponującymi nie tylko dyskami twardymi, ale również dyskami SSD. Firma świadczy też usługi pozwalające zbudować dedykowaną linię lub wirtualną, prywatną sieć, która łączy użytkownika z chmurowa usługą.

Cena zdalnego desktopu zaczyna się od 50 USD za jeden miesiąc. Usługa zostanie uruchomiona w USA w czwartym kwartale tego roku. Toshiba zapowiada, że na początku 2014 r. będzie też oferowana użytkownikom innych kontynentów, w tym firmom europejskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200