Pieniądze z podglądania

Geant Polska udostępni dostawcom dane na temat stanów magazynowych i zamówień składanych przez sklepy w centrum logistycznym. Do tego celu firma wykorzysta system EDI.

Geant Polska udostępni dostawcom dane na temat stanów magazynowych i zamówień składanych przez sklepy w centrum logistycznym. Do tego celu firma wykorzysta system EDI.

W najbliższych tygodniach Geant Polska umożliwi dostawcom częściowy wgląd w swoje systemy wewnętrzne. Firmy współpracujące z siecią supermarketów uzyskają dostęp do danych magazynu centralnego. Będą też mogły na bieżąco śledzić liczbę zamówień wysyłanych z magazynu centralnego do sklepów Geant działających w Polsce. Ma to poprawić koordynację łańcucha dostaw, a w efekcie zmniejszyć zapasy magazynowe, zarówno w Geant, jak i u dostawców. Do realizacji tego celu firma wykorzysta rozwiązania typu EDI (Electronic Data Interchange).

Drogo czy tanio?

Wszystkie dostawy dzisiaj trafiają do centralnego magazynu w Łodzi, skąd są rozwożone do sieci sklepów Geant. Korzystając z doświadczeń w innych krajach, w pierwszym etapie do programu wymiany danych przystąpi ok. 30 wybranych dostawców sieci Geant. Z biegiem czasu współpraca na nowych zasadach będzie proponowana innym firmom. Centralizacja magazynów i danych ma być remedium na kłopoty związane z małymi i nieregularnymi zamówieniami sklepów. Wymiana danych pozwoli na obniżkę kosztów szczególnie w tym obszarze.

Wprowadzenie rozwiązań EDI zmusi współpracujące z Geant Polska firmy do poniesienia wydatków na infrastrukturę informatyczną. Łączne koszty utrzymania instalacji EDI rocznie sięgają kilkunastu tysięcy dolarów. Na tę wartość składają się opłaty instalacyjne, comiesięczne opłaty na rzecz operatora usług EDI i koszty utrzymania systemu. "Z naszych wyliczeń wynika, że dzięki wprowadzeniu elektronicznej wymiany danych dostawcy będą mogli obniżyć stany magazynowe o 30-40%" - mówi Sebastien Reveillaud, odpowiedzialny za elektroniczną wymianę danych i systemy zaopatrzenia w Geant Polska sp. z o.o. Dzięki dostępowi do informacji o popycie, obroty firm współpracujących z Geant mają wzrosnąć nawet o 10%.

Stare, ale zdatne

Projekt w Geant Polska zakłada wprowadzenie 2 typów komunikatów: Zamówienie i Stan magazynowy. W przyszłości planowane jest wprowadzenie dostępu do danych poprzez interfejs WWW z wykorzystaniem języka XML. "Gdy tylko polskie prawo zezwoli na posługiwanie się podpisem elektronicznym, będziemy chcieli zaoferować również dokument faktury elektronicznej" - tłumaczy Sebastien Reveillaud.

Geant jest już przygotowany pod względem technicznym do wymiany danych przez EDI. Ze względu jednak na okres świąteczny do końca roku firma przyłączy zaledwie kilka firm. Przyłączanie kolejnych dostawców rozpocznie się w 2001 r.

W zakresie rozwiązań typu EDI w większości krajów Geant jest obsługiwany przez francuską firmę Influe. W Polsce jej partnerem i generalnym dostawcą rozwiązań dla sieci Geant jest Hogart SA. Wykorzystując stworzone przez Influe oprogramowanie do automatycznego tłumaczenia komunikatów EDI na inne formaty, Hogart przygotował pakiet usług, który ma umożliwić szybką integrację systemów ERP dostawców z systemami Geant. "Przewidujemy, że integracja nie powinna trwać dłużej niż tydzień, a w przypadku znanych systemów nawet krócej" - przekonuje Grzegorz Kwiatkowski, nadzorujący projekt ze strony Hogart SA.

Hogart nawiązał współpracę z firmą Edison SA z Krakowa, która jest przedstawicielem General Electric Information Services, twórcy systemów komunikacyjnych EDI. Edison ma być bezpośrednio odpowiedzialna za utrzymanie łączy, monitorowanie ruchu w sieci i skrzynek pocztowych użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200