Pieniądze rozproszone

Warszawski Sysoft przekształcił się w polski oddział producenta baz danych - firmy Sybase.

Warszawski Sysoft przekształcił się w polski oddział producenta baz danych - firmy Sybase.

"Zmiana nazwy na Sybase Polska daje nam większą szansę w ubieganiu się o kolejne kontrakty" - mówi Maciej Wierzba, prezes spółki. Już od dłuższego czasu firma przygotowywała się do włączenia w struktury korporacji Sybase. Pozostaje jednak własnością rodzimych szefów. Autonomia oddziałów w sieci Sybase spotykana jest dość często, chociażby w Republice Czeskiej. Przedstawicielstwo dużej, międzynarodowej firmy - jak stwierdza Maciej Wierzba - jest znacznie lepiej postrzegane przez szefów dużych krajowych przedsiębiorstw niż polski Sysoft, mimo że firma ta blisko współpracowała z Sybase.

Sysoft rozwijał w Polsce sieć partnerów - firm tworzących aplikacje i systemy baz danych z wykorzystaniem narzędzi Sybase. Partnerów tych jest obecnie ponad trzydziestu.

Coraz bliżej

Do zacieśnienia współpracy przygotowywano się w Warszawie już od roku. W przyszłości niewykluczone jest, że Sybase zakupi mniejszościowy pakiet udziałów dawnego Sysoftu.

"Oferta Sybase jest ukierunkowana na wspieranie pracy w systemach rozproszonych. Dotyczy to zarówno pracy w oddziałach i późniejszej replikacji danych, jak i funkcjonowania przedstawicieli handlowych, wyposażonych w komputery przenośne" - ocenia Maciej Wierzba, ubolewając jednocześnie nad obecnym stanem polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Znaczna część produktów Sybase, szczególnie przeznaczonych dla dużych firm - użytkowników systemów łączących różne instalacje baz danych, wymaga sprawnie funkcjonującej i nowoczesnej sieci telefonicznej. Rozwój tego rynku, przeżywającego teraz boom za naszą zachodnią granicą, to w Polsce wciąż sprawa przyszłości.

Pieniądz sieciowy

Większy prestiż to nie jedyna korzyść, jaką z przekształcenia odniosła warszawska spółka. Uzyskała bowiem dostęp do wszystkich zasobów Sybase, w tym metodyki konsultacji i szkoleń, międzynarodowej bazy partnerów i klientów, sieci intranetu.

Branżą, na której rozwój liczy polski Sybase, jest sektor bankowo-ubezpieczeniowy. Firma planuje pomagać polskim oddziałom zagranicznych instytucji finansowych w przenoszeniu na polski grunt stosowanych na Zachodzie rozwiązań. Przede wszystkim właśnie w ten sposób do kraju mają trafić najnowocześniejsze z oferowanych przez Sybase technologii.

"W Polsce nie ma jeszcze odpowiednio silnego zapotrzebowania na rynku. Oferta w Polsce jest identyczna, jak w całej Europie, różne jest jedynie rozłożenie akcentów na poszczególne produkty" - mówi Maciej Wierzba. Obecnie w naszym kraju najpopularniejsze są stosunkowo nieduże instalacje baz danych, np. budowane za pomocą SQL Anywhere, produktu Sybase najlepiej sprzedawanego na polskim rynku.

Sysoft założyli spec-jaliści, zajmujący się oprogramowaniem amerykańskiej firmy Powersoft. Kiedy Powersoft połączył się z Sybase, nowa firma zajęła się dystrybucją wszystkich produktów nowej korporacji.


TOP 200