Pieniądze na rozdrożu

Jest mało prawdopodobne, by Internet zastąpił tradycyjne systemy bankowości elektronicznej.

Jest mało prawdopodobne, by Internet zastąpił tradycyjne systemy bankowości elektronicznej.

Ponad 60 tys. dużych i średnich przedsiębiorstw korzysta z oprogramowania, pozwalającego na zdalne składanie dyspozycji przelewów i wykonywanie innych operacji bankowych. Prekursorem usług elektronicznych w Polsce był Bank Rozwoju Eksportu, który stworzył własny system. Wkrótce śladem BRE poszły inne banki. Wiele z nich stosuje oprogramowanie MultiCash niemieckiej firmy Omikron, które stało się de facto standardem w Polsce.

Wyzwanie: Internet

Stabilny świat bankowości elektronicznej został zmącony rozwojem Internetu. O ile bankowość elektroniczna oferuje kilkakrotnie niższe koszty niż bankowość tradycyjna, o tyle operacje dokonane za pośrednictwem przeglądarki są nawet kilkanaście razy tańsze niż w modelu klient/serwer. Decydują o tym centralizacja i brak potrzeby serwisowania oprogramowania u klienta.

Zaoferowanie klientom biznesowym rozwiązania opartego na przeglądarce internetowej jest trudniejsze niż stworzenie systemu dla klientów indywidualnych. Firmy, oprócz zdalnego wykonywania przelewów, oczekują funkcji dodatkowych, np. wielostopniowego zatwierdzania wypłat czy integracji z systemem finansowym. Przeniesienie tych funkcji, dostępnych w większości aplikacji klient/serwer, do przeglądarki wiąże się z umieszczeniem warstwy logicznej systemu na serwerze, a więc w praktyce stworzeniem oprogramowania od nowa.

Pierwsze próby

Mimo potencjalnych problemów, perspektywa obniżenia kosztów jest dla banków jednak kusząca. Jednym z pierwszych oferujących usługi bankowości korporacyjnej z wykorzystaniem przeglądarki był Bank Przemysłowo-Handlowy. Działający od roku SezamBiznes jest przeznaczony głównie dla małych firm, wykonujących od kilku do kilkunastu transakcji miesięcznie. Korzysta z niego prawie 3 tys. podmiotów. Dużym firmom BPH nadal oferuje klasyczne oprogramowanie do bankowości elektronicznej - EDICash Online.

Pod koniec roku także dużym klientom zostanie zaoferowane rozwiązanie internetowe - MultiWeb. Serwer będzie działał w Monachium, w centrali HypoVereinsbanku, do którego należy BPH. Klienci mają łączyć się z nim za pośrednictwem działającego lokalnie apletu Javy (konieczne będzie jednorazowe pobranie pliku o objętości 2 MB). Dzięki temu będzie możliwa praca offline.

Citibank stara się traktować bankowość elektroniczną jako okazję do sprzedaży usług dodatkowych. Bank uruchomił dwie inicjatywy internetowe dla przedsiębiorstw. Pierwsza to Faktury Online - system do wykonywania przelewów wzbogacony w funkcje charakterystyczne dla poszczególnych branż. Do wymiany danych będzie wykorzystywany protokół HTTPS. Drugie rozwiązanie to zmodyfikowany na potrzeby małych firm system CitiConnect - CitiConnect B2B. Jest to oferta dla firm będących stałymi partnerami handlowymi. W fazie pilotażu znajduje się rozwiązanie dla firm logistycznych, wykorzystujące WAP.

Oprócz wspomnianych banków usługi bankowości elektronicznej dostępne za pośrednictwem przeglądarki oferują także: Bank Śląski (BSK Online), BZWBK w ramach usługi Pakiet24 oraz Fortis Bank. Wkrótce dołączą do nich PKO BP i Raiffeisen.

Nowe kontra stare

Mimo ofensywy rozwiązań opartych na przeglądarce, nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie przedsiębiorstwa wykonujące setki czy tysiące przelewów miesięcznie przestały korzystać z tradycyjnych, sprawdzonych systemów corporate banking, tym bardziej że producenci oprogramowania (m.in. Polsoft, Softbank, DRQ, Omikron) stale rozwijają aplikacje bankowości elektronicznej i wzbogacają w obsługę transmisji danych również przez Internet.

W BZWBK używany dotychczas Minibank w najbliższym czasie zostanie zastąpiony unowocześnionym Minibank24. PKO BP SA dokonał niedawno zmiany oprogramowania NetBank na nowszy NetBank 2. Bank Śląski korzysta z 2 systemów klient/serwer: Multicash i Homecash i deklaruje, że zamierza je rozbudowywać.

Pod koniec roku Bank Śląski planuje zaoferować klientom "wtyczkę" do programu Microsoft Money, umożliwiającą składanie zleceń w formacie ELIXIR-O i pobieranie wyciągów w formacie OFX. BSK przewiduje także obsługę innych programów, m.in. Quicken i Moje Pieniądze. Zaoferowaniem klientom możliwości wymiany danych za pośrednictwem programu Money zainteresowane są również inne polskie banki.


TOP 200