Pieniądze na innowacje w energetyce

Możliwości finansowania projektów badawczych z obszaru energetyki w programie Horyzont 2020 zostaną przedstawione 17 czerwca w Warszawie podczas Dnia Informacyjnego organizowanego przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK).

Konkursy na projekty są adresowane do instytucji naukowych, badawczych, indywidualnych naukowców, jak i sektora małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Jak przypomina rzeczniczka KPK Marta Walenta, program „Horyzont 2020” stanowi główne narzędzie UE w zakresie promowania badań naukowych w dziedzinie energii. Na wsparcie prac w dziedzinie czystej i bezpiecznej energii oraz wydajności energetycznej i zrównoważonego rozwoju przewidziano środki finansowe w wysokości 5,931 mld euro. Obecnie trwają konkursy rozpisane w ramach działań obszaru „Bezpieczna, czysta i efektywna energia” Programu Ramowego Horyzont 2020 na rok 2014 i rozpoczynają się lub są przygotowywane na rok 2015.

Zobacz również:

Podczas organizowanego w Warszawie Dnia Informacyjnego zostaną przedstawione możliwości finansowania z zakresu tzw. wyzwania energia, inicjatywy SPIRE, rozwiązań dla zrównoważonego przemysłu niskoemisyjnego (Sustainable Industry Low Carbon scheme - SILC), technologii ogniw paliwowych i technologii wodorowych (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking), a także w ramach europejskiego akceleratora zielonych technologii (KIC InnoEnergy), Funduszu Badawczego Węgla i Stali, programów NCBR, działań Marii Skłodowskiej Curie oraz współpracy z Joint Research Centre.

Głównym gościem otwartego spotkania będzie Bjorn Debecker z Komisji Europejskiej, który przedstawi szczegółowe zasady Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Swoje doświadczenia w Programach Ramowych przedstawią również ci, którzy wygrali konkursy i ekspert oceniający wnioski.

Dzień Informacyjny rozpocznie się o godz. 10.00 w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, w Warszawie przy ul. Pawińskiego 5b.

Więcej informacjina stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

kol/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400735,pieniadze-na-innowacje-w-energetyce.html


TOP 200