Pieniądze muszą zarabiać

Do zarządzania gotówką w Alior Banku stosowany jest specjalny system analityczny. Określa on m.in. codzienną, optymalną pulę gotówki dla każdego oddziału banku.

System robi automatyczną analizę i wskazuje: tyle pieniędzy opłaca się trzymać w oddziałach, a tyle w wynajętych skarbcach regionalnych.

Łukasz Woźniak, dyrektor Departamentu Operacji Bankowych Alior Banku

Dostawy gotówki do wszystkich oddziałów Alior Banku realizowane są nocą. Zajmuje się tym specjalnie wynajęta firma. W jej gestii jest obsługa wszystkich związanych z tym działań - od przygotowania potrzebnych pieniędzy, przez ich liczenie i konfekcjonowanie, po transport do wskazanych miejsc. Całość prac odbywa się poza bankiem. Rozliczenia za wykonane usługi dokonywane są w ramach kontraktu outsourcingowego.

Każda placówka Alior Banku ma tzw. szafę transferową - rodzaj specjalnego sejfu łączącego część ogólnie dostępną ze skarbcem. W niej zostawiana jest ściśle określona ilość potrzebnej gotówki lub odbierany jej nadmiar. W oddziale musi być tyle pieniędzy, aby można było sprawnie i bezpiecznie obsłużyć następnego dnia wszystkie wypłaty i operacje. Decyzje o wysokości odwożonych i przywożonych kwot oraz strukturze nominałowej dostarczanej gotówki podejmowane są na podstawie analiz wykonywanych przez specjalny system informatyczny ACMS - Advanced Cash-Management System (zaawansowany system zarządzania gotówką).

System autorstwa firmy Cama-Soft został wdrożony i jest używany przez Alior Bank tylko w centrali w Krakowie. Oddziały banku nie mają do niego dostępu, są tylko informowane o wyliczonej dla nich kwocie odprowadzenia lub/i zasilenia w gotówkę na następny dzień. "Program bazuje na modelu statystycznym, który oblicza ilość gotówki potrzebnej w oddziałach banku i uruchamia na tej podstawie stosowną logistykę. Zlecenia wygenerowane przez system i zatwierdzone przez analityka są przekazywane automatycznie do firmy obsługującej gotówkę i ta zajmuje się już całą resztą. Nas interesuje tylko, aby odpowiednia ilość środków była na rano w każdym oddziale" - mówi Łukasz Woźniak, dyrektor Departamentu Operacji Bankowych Alior Banku.

Co się najbardziej opłaca?

Obliczanie optymalnych zasobów gotówkowych dla poszczególnych oddziałów jest ściśle zintegrowane z całym procesem zarządzania gotówką. System prognozuje opłacalność transportów pieniędzy, bazując na kosztach mrożenia gotówki i na wielu danych, m.in. stopach depozytów międzybankowych. Optymalne rozwiązania są liczone dla każdej waluty osobno. "System robi automatyczną analizę i wskazuje: tyle pieniędzy opłaca się trzymać w oddziałach, a tyle w wynajętych skarbcach regionalnych. Następnie podejmowane są decyzje dotyczące transferu gotówki do NBP lub sprzedaży do banków komercyjnych" - wyjaśnia Łukasz Woźniak.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200