Pięć powodów, dla których Intel przejmuje firmę Altera

Intel zdecydował się przejąć za kwotę 16,7 mld USD firmę Altera, która projektuje i produkuje programowalne układy scalone typu FPGA (Field-Programmable Gate Array).

Intel zdecydował się wydać ponad 16 miliardów USD na ten zakup. Pod względem wartości to jedna z największych obecnie transakcji na rynku IT. Niektóre z podobnych inwestycji, na które Intel decydował się w przeszłości, nie zawsze były trafione. Chodzi tu np. o przejęcie w 2010 roku za kwotę 7,68 mld USD firmy McAfee. Czas pokaże, czy tym razem była to dobrze zaplanowana decyzja, który wyjdzie Intelowi na dobre.

Analizując rynek można na dzisiaj wymienić pięć powodów, które przyczyniły się do tego, że Intel zdecydował się na taki krok:

Zobacz również:

1) Przejmując technologię FPGA Intel daje do zrozumienia, że nie zamierza się w przyszłości koncentrować wyłącznie na układach CPU, ale włączać do oferty również rozwiązania, które wspomagają pracę procesorów. Chodzi tu o procesory graficzne i różnego rodzaju akceleratory, które przejmują wiele zadań wykonywanych przez układy CPU.

2) Intel zakłada, i zapewne się nie myli, że przejęcie technologii FPGA pozwoli mu wzbogacić ofertę w obszarze rozwiązań dla serwerów. A jest to obecnie szczególnie ważny segment, gdy rynek pecetów się kurczy, a Intel walczy o wzmocnienie pozycji na rynku układów stosowanych w urządzeniach mobilnych. Mając własne układy FPGA, firma będzie mogła zaoferować producentom serwerów procesory wraz z towarzyszącymi im dodatkowymi programowalnymi mikroprocesorami, które są często wykorzystywane do wykonywania różnego rodzaju dedykowanych zadań, takich jak wyszukiwanie czy sortowanie danych.

3) Fabryki Intela, które produkują procesory CPU, mają obecnie wolne moce produkcyjne. Z chwilą przejęcia biznesu firmy Altera, będzie można je wykorzystać, co przełoży się na zwiększenie efektywności i poprawienie rentowności.

4) Intel ma nadzieję, że przejęcie Altera pozwoli mu umocnić pozycję na rynku rozwiązań dla IoT (Internet of Things). Układy FPGA są bowiem stosowane w wielu implementacjach IoT, żeby wymienić tylko rozwiązania używane przy projektowaniu systemów sterowania dla "inteligentnych miast" czy automatyki przemysłowej. Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, że mając w ofercie układy FPGA, Intel będzie odgrywać na tym rynku zdecydowanie większą rolę.

5) Przejęcie zaszkodzi zapewne konkurującym z Intelem firmom, które produkują układy CPU. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, a w opinii analityków może zostać sfinalizowana za sześć do ośmiu miesięcy, takie firmy, jak m.in. IBM lub ARM, będą najprawdopodobniej zmuszone do znalezienia innych niż Altera dostawców układów FPGA, które obecnie instalują w serwerowych produktach. Obecnie w grę wchodzą tu tacy producenci jak Xilinx, Microsemi czy Lattice.


TOP 200